آلودگی هوای زابل ۶ برابر حد مجاز

دسته: استان , مطالب ویژه
بدون دیدگاه
سه شنبه - ۸ تیر ۱۳۹۵

وزش باد همراه با گرد و خاک در ادامه بادهای ۱۲۰ روزه تا اواسط هفته آینده در منطقه سیستان تداوم دارد.

کارشناس هواشناسی سیستان و بلوچستان گفت: غلظت ذرات معلق در هوای زابل در شبانه روز گذشته ۹۲۵ میکرو گرم بر متر مکعب گزارش شده که بیش از ۶ برابر حد مجاز و ۲ برابر حد بحران است.

رضا آزادمنش اظهار داشت: سرعت وزش باد زابل در همین مدت به ۸۰ کیلومتر بر ساعت رسید که شعاع دید افقی را در ایستگاه این شهرستان و زهک به ترتیب به هزار و هزار و ۵۰۰ متر کاهش داده است.

وی ادامه داد: وزش باد همراه با گرد و خاک در ادامه بادهای ۱۲۰ روزه تا اواسط هفته آینده در منطقه سیستان تداوم دارد. بادهای موسمی ۱۲۰ روزه از زمان شکل گیری سیستان در شمال استان با این منطقه همزاد بوده و هر سال با آغاز آن در اوایل تابستان مردم منطقه شاهد گرد و غبار و آلودگی هوا بعضا تا چند برابر حد استاندارد نیز هستند.

این بادها اقتضای طبیعت منطقه بوده و وزیدن آنها به صورت طبیعی دمای هوا را کاهش می دهد اما به سبب خشک شدن تالاب بین المللی هامون گاه با وزش شدید بادهای ۱۲۰ روزه دمای هوا در منطقه سیستان تا میزان زیادی افزایش می یابد.

سیستان با پنج شهرستان زابل، زهک، هامون، هیرمند و زهک در شمال سیستان و بلوچستان واقع شده است. کارشناس هواشناسی سیستان و بلوچستان گفت: امروز در نواحی مرکزی و نوار غربی استان وزش باد گاهی همراه با گرد و خاک خواهیم داشت و مجداد از روز پنجشنبه سرعت وزش باد در این مناطق افزایش می یابد.

آزادمنش افزود: همچنین در نواحی جنوب و جنوب شرق سیستان و بلوچستان تا روز پنجشنبه شرایط برای افزایش ابر، رگبار، رعد و برق و وزش تندباد موقتی مهیاست. وی بیان کرد: دریای عمان نیز همچنان مواج و متلاطم پیش بینی می شود به طوری که در نواحی شرقی و جنوبی آن ارتفاع موج به بیش از سه متر می رسد.

وی به شناورهای صیادی و لنج های کوچک توصیه کرد با توجه به وزش باد بر روی دریا و مواج شدن دریای عمان تا پایان هفته از رفتن به دریا خودداری کنند. وی خاطر نشان کرد: حداقل دمای هوای استان در شبانه روز گذشته با ۲۰ درجه سانتیگراد مربوط به زاهدان و حداکثر دمای با ۴۷ درجه مربوط به شهرستان راسک در جنوب استان بوده است.

برای دریافت اخبار در تلگرام عضو کانال خبرسیستان شوید
عضویت در تلگرام خبرسیستان


نوشته شده توسط:مدیر - 1774 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۴۳
برچسب ها:
دیدگاه ها

تصویر امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.