بازیگران اصلی احیای هامون را بشناسیم

دسته: آخرین اخبار , مطالب ویژه
یک دیدگاه
یکشنبه - ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۵

مدت ها بود سیستانیان با مشکلات ناشی از خشکی هیرمند دست و پنجه نرم می کردند ،اما در کمی آنطرف تر همسایه های افغان ،خشخاش کشت کرده و با آبی که میتوانست هامون را زنده نگه دارد ، جوانان دیگر کشورها را از بین می بردند

در سالهای گذشته متاسفانه دیپلماسی کشورمان چندان موفق عمل نکرد و همین موضوع باعث می شد تا مسئولین افغان گستاخ تر شده و عملا از ندادن سهمیه آب هامون صحبت کنند ، به طوریکه در قلب کشورمان و در پایتخت ایران ،رئیس جمهور افغانستان فرمود که بحث آب قابل مذاکره نیست.

اما چندسالی است که با آمدن خانم ابتکار و بهره گیری ایشان از دکتر کیخا به عنوان معاون  تالاب های محیط زیست کشور ، نور امیدی در دل سیستانیان زنده شد به گونه ای که با وجود تمام فشارها و تمام نامهربانی ها ،این دونفر شروع به فعالیت نمودند . در مرحله اول ، هدف خود را بر شکل گیری NGO های مردمی گذاشته و موفق نیز شدند به گونه ای که مردم منطقه وارد صحنه شدند و از حق زندگی خود در کنار هامون دفاع و خواستار رسیدگی به هامون شدند.

در مرحله دوم این عزیزان تلاش نمودند تا توجه جوامع بین المللی را به هامون سوق دهند و مشکلات زیست محیطی رخ داده به علت خشکسالی هامون را برجسته کرده و در همایش ها و سمینارها بیان می نمودند ،به گونه ای که شاهد بودیم چندین بار نمایندگان مختلف سازمان های بین المللی را به منطقه آورده و با بهره گیری از NGO ها ، خواسته های مردم و مشکلات آنها را به گوش جهانیان رساندند.

در مرحله سوم که تکمیل کننده مرحله اول و دوم بود خواستار ثبت هامون به عنوان زیست کره جهانی شدند و مقدمات آن را فراهم کرده و با نوشتن و تهیه یک برنامه جامع ، در پی دستیابی به این هدف قدم برداشتند به گونه ای که خوشبختانه دریاچه هامون به عنوان زیست کره جهان ، با وجود کارشکنی افغان ها و اعراب و مهم تر از همه دشمن اصلی ایران یعنی اسرائیل ، در اجلاس پرو ثبت گردید و موجی از خوشحالی را در بین مردم سیستان درپی داشت .

در این بین نباید از نقش موثر خانم دکتر ابتکار و آقای دکتر کیخا که در منطقه لقب پدرهامون را گرفته  و همچنین مردم سیستانکه نقش خود را به درستی ایفا کردند بگذریم.

اکنون به مرحله ای رسیدیم که این سیاست درست ،جواب داده و افغان ها مجبور شدند حداقل در گفتار به پرداخت حق آبه سیستان اشاره کنند ، اما قطعا مسئولین ما زرنگ تر از آن هستند که به گفتار بسنده کرده و بیخیال ادامه این راه طولانی شوند و تا حق آبه هامون سرازیر نگردد مطمئنا از تلاش دست بر نمی دارند .

امید است به زودی شاهد سرزندگی دوباره هامون باشیم.

بازیگران اصلی احیای هامون را بشناسیم

برای دریافت اخبار در تلگرام عضو کانال خبرسیستان شوید
عضویت در تلگرام خبرسیستان


نوشته شده توسط:مدیر - 1774 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۱۲
برچسب ها:
دیدگاه ها
جوان این نظر توسط مدیر ارسال شده است. سه شنبه ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۷:۳۵ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

امیدوارم هرچه زودتر ایران و سیستان از خشکسالی نجات پیدا کنند

تصویر امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.