خطرناک ترین آتشفشان های فعال ایران و جهان

دسته: اجتماعی
بدون دیدگاه
چهارشنبه - ۴ اردیبهشت ۱۳۹۲

996171
بعد از زلزله مهیب سراوان که ۷٫۵ ریشتر مقیاس آن بود، خبرهایی از فعالیت آتشفشان تفتان به گوش می رسد. به گزارش خبرآنلاین، عبدا… سعیدی زمین شناس به مهر گفته است این که گفته شود زمین لرزه ۷٫۵ ریشتری سراوان امکان دارد بر فعالیت این آتش فشان تاثیر بگذارد دور از انتظار نیست و باید منتظر آینده بود.این زمین لرزه می تواند در رفتار این آتش فشان تاثیر گذار باشد علاوه بر این که می تواند در فعال کردنش اثر بگذارد هم چنین می تواند فعالیت کنونی آن را نیز کاهش دهد.وی با اشاره به ژرفای زمین لرزه افزود: ژرفای ۹۰ کیلومتری می تواند بر این کوه آتش فشان موثر باشد. هم چنین در چند سال اخیر در مورد فعالیت های آتشفشانی دماوند شایعاتی به گوش رسید که نگرانی هایی را به همراه آورد که البته توسط مسئولان این موضوع رد شد .
آتشفشان های مشهور ایران

آتشفشان استان ارتفاع(متر) آخرین فوران

۱ دماوند مازندران ۵۶۷۰ نامعلوم

۲ سبلان اردبیل ۴۸۱۱ دوران هولوسن

۳ تفتان سیستان و بلوچستان ۳۴۹۰ نامعلوم

۴ سهند آذربایجان شرقی ۳۷۰۷ دوران هولوسن

۵ بزمان سیستان و بلوچستان ۳۴۹۰ نامعلوم

۶ قلعه حسن علی کرمان – هولوسن

آتشفشان های منطقه:

خطرناک ترین آتشفشان های جهان

در حال حاضر ۱۰ تا از خطر ناک ترین آتشفشان های دنیا هستند که بیشترین نگرانی زمین شناسان متوجه آنان است.

در این میان آتشفشان منطقه یلو استون در آمریکا که از آخرین فورانش ۶۴۰ هزار سال می گذرد گویا از همه خطرناک تر است.این آتش فشان که در منطقه زیبا و گردشگری پر از آبفشان و مناظر صخره ای قرار دارد یک سوپر آتش فشان است که در صورت فوران، می تواند پرونده بشریت را در هم پیچد. فوران آن ۲۵ هزار بار بزرگ تر از آتش فشان سنت هلن در ۱۹۸۰ خواهد بود.

آتشفشان کشور آخرین فعالیت

۱ یلو استون آمریکا ۶۴۰۰۰۰سال قبل

۲ وزوو ایتالیا ۱۹۴۴

۳ پوپوکاتپتل مکزیک ۲۰۰۰

۴ ساکوراجیما ژاپن ۱۹۱۴

۵ گالراس کلمبیا فعال

۶ مراپی اندونزی فعال از ۱۵۴۸

۷ نیراگونگو کنگو ۲۰۰۲

۸ اولاوون گینه نو فعال

۹ تاال فیلیپین ۱۵۷۳

۱۰ مااونالائو هاوایی ۱۹۸۴

معروفترین فوران ها

فوران سال ۷۹ میلادی وزوو

این آتشفشان حدود ۲۵٬۰۰۰ سال سن دارد، و در طول تاریخ بارها به شدت های متفاوت فوران داشته است. فوران سال ۷۹ معروف ترین فوران وزوو است، که موجب تخریب شهرهای پمپی، هرکولانوم، اوپلونتیس و استابیا شد. پیش از این فوران، فعالیت های این آتشفشان برای چند صد سال، به زمین لرزه و خروج گاز محدود بود. ساکنان اطراف وزوو نیز به زمین لرزه های مکرر این مناطق عادت کرده بودند. به همین دلیل، هنگامی که فعالیت های این آتشفشان افزایش یافت، توجهی به آن ها نشد. هم چنین، خشک شدن چاه ها و چشمه ها اوایل ماه اوت ۷۹ نیز هشدار محسوب نشد. سرانجام، وزوو در ۲۴ اوت این سال فوران کرد.

این فوران در دو مرحله انجام شد و دو روز به طول انجامید. ابتدا، فورانی پلینیایی به مدت ۱۸ تا ۲۰ ساعت موجب بارش سنگ و خاکستر بر روی دامنه جنوبی کوه شد و شهر پمپی را به زیر ۲٫۸ متر خاکستر فرو برد. آنگاه، فورانی دیگر از نوع پله ای رخ داد و بهمنی از توده های داغ گاز و خاکستر جوشان زمین های اطراف را در بر گرفت. این بهمن ها موجب خفگی و سوختگی افرادی شد که در شهرهای اطراف آتشفشان باقی مانده بودند، و این شهرها را به زیر لایه ای از خاکستر دفن کرد. شهرهای هرکولانوم و اوپلونتیس بیش ترین مقدار این بهمن ها را دریافت کردند.

فوران ۱۸ مه ۱۹۸۰ سنت هلن

روز ۱۸ مه ۱۹۸۰ ساعت ۸:۳۲ بامداد، زمین لرزه ای به شدت ۵٬۱ ریشتر سنت هلن را لرزاندکه در نتیجه آن همه دامنه شمالی کوه در بالای برآمدگی ایجادشده، شروع به ریزش در امتداد شکاف شرقی-غربی ایجادشده در قله کرد. بر اثر این ریزش، بهمن واریزه بزرگی به وجود آمد که درعرض چند دقیقه به دریاچه اسپیرت رسید.

از سوی دیگر وقوع این انفجار و ریزش بهمن سبب بیرون ریزی حجم زیادی از موادی شد که بر بالای منبع کم عمق ماگما در زیر برآمدگی دامنه شمالی کوه وجود داشت. براثر فشار آزادشده، ماگما نیز به شدت گاززدایی شد و در عرض چند دقیقه، فورانی پلینیایی روی داد این فوران تا ۹ ساعت ادامه داشت و در بعدازظهر به اوج خود رسید. وقوع بادهای شدید، خاکستر و گازهای ناشی از فوران را با میانگین سرعت ۱۰۰ کیلومتر در ساعت برای ۱۰۰۰ کیلومتر، اول به سمت شرق و بر فراز ایالت واشنگتن آورد و تقریباً سه ساعت و ربع پس از شروع فوران، خاکسترهای آتشفشانی شروع به ریزش بر روی اسپوکن کرد که در ۴۰۰ کیلومتری از کوه سنت هلن قرار داشت. در این فوران ۵۷ نفر کشته شدند. با وجود این اگر این فوران به جای یکشنبه تعطیل، یک روز دیرتر رخ می داد که چوب بُرها سر کار بودند بر شمار کشته شدگان آن تا حد زیادی افزوده می شد.

برای دریافت اخبار در تلگرام عضو کانال خبرسیستان شوید
عضویت در تلگرام خبرسیستان


نوشته شده توسط:nevisandeh1 - 680 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۱۱۲
برچسب ها:
دیدگاه ها

تصویر امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.