دست دلالان در جیب کشاورزان زاهدانی

دسته: اجتماعی , استان , اقتصادی
بدون دیدگاه
دوشنبه - ۷ مرداد ۱۳۹۲

index
این روزها در سیستان و بلوچستان دسترنج کشاورزان از سوی دلالان دست به دست معامله می‌شود و شیرینی زحمت کشاورزان سیستان و بلوچستانی به کام دلالان شده است. خرید و فروش چند باره محصولات کشاورزی به دلیل تعداد بالای دلالان سبب شده تا قیمت محصولات کشاورزی به صورت کاذب افزایش پیدا کند.
دست دلالان در جیب کشاورزان زاهدانی

اقتصاد ایران آنلاین-مهدی دهقان: این روزها دلالی آسیب بزرگی در بخش کشاورزی شده است. دلالی یا همان واسطه‌گری وقتی برای رفع مشکل کشاورزان برای فروش محصول‌شان باشد و چرخه توزیع را تکمیل کند، ایرادی ندارد و این نوع واسطه‌ها در هر صنعت و صنفی هم ممکن است فعال باشند و تولیدکنندگان را برای فروش یاری دهند، اما نه اینگونه در سیستان‌وبلوچستان که بسیار نابسامان و بی‌ضابطه است. دلالی در کشورهای خارجی به عنوان شغل محسوب می‌شود، اما در ایران به ناهنجاری تبدیل شده است؛ چراکه دلالان ساماندهی ندارند و فاقد شناسنامه هستند.

هم‌‌اکنون هر دلالی به‌صورت جزیره‌ای فعالیت می‌کند. از سوی دیگر افزایش کاذب قیمت محصولات کشاورزی به دلیل حضور پر رنگ دلالان به‌ضرر کشاورزان است؛ چراکه توان شهروندان برای خرید کاهش یافته است، در نتیجه محصولات کشاورزی روی دست کشاورزان می‌ماند یا دلالان از این فرصت به‌نفع خود استفاده خواهند کرد و محصولات را به کمترین قیمت ممکن خریداری می‌کنند. دلالی برای برخی از افراد شغل شیرینی است به‌دلیل اینکه این افراد بدون هیچ زحمتی و نیز بدون پرداخت مالیات، اجاره مغازه و بیمه سود کلانی می‌برند.

دلالان باید ساماندهی شوند

نماینده زاهدان در مجلس شورای اسلامی ضمن تاکید بر اینکه دلالان باید ساماندهی شوند، افزود: همه زحمت تولید محصول برعهده کشاورز است، اما سود آن را دلالان می‌برند. «ناصر کاشانی» ادامه داد: وزارت جهاد کشاورزی و مجلس باید درصدد تنظیم بخشنامه برای ساماندهی دلالان باشند تا دست آنها از جیب کشاورزان کوتاه شود. وی تصریح کرد: ایجاد مراکز عرضه مستقیم برای کشاورزان نیز راه حل خوبی است تا دیگر شاهد خرید و فروش چندباره محصولات و افزایش کاذب قیمت میوه در بازار نباشیم. وی گفت: از سوی دیگر می‌توان اعتبار، بودجه یا یارانه‌ای برای کشاورزان در نظر گرفت تا این زحمتکشان کمتر متحمل ضرر و زیان شوند و خود بتوانند محصولات‌شان را در بازار عرضه کنند.

نماینده زاهدان در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد:‌ متاسفانه این روزها دلالان با شگردهای مختلف محصولات کشاورزی را به کمترین قیمت از کشاورزان می‌خرند و این محصولات را در بازار چند برابر قیمت به فروش می‌رسانند. کشاورز نیز برای جلوگیری از خراب شدن محصولاتش مجبور به فروش محصولات می‌شود. کاشانی با بیان اینکه برای ساماندهی دلالان در بازار نیازمند عزم ملی هستیم، اضافه کرد: دولت و مجلس با تفاهمنامه و بخشنامه‌های اساسی می‌توانند این مشکل را رفع کنند. وی در ادامه افزود:‌ با توجه به اینکه ایران با تنوع آب‌و‌هوایی، کشوری چهارفصل است و شهروندان در هر زمان از سال هر میوه‌ای را بخواهند می‌توانند در بازار تهیه کنند، بنابراین برای رفع مشکلات کشاورزان باید به صورت جدی تصمیم گیری شود.

واردات محصولات کشاورزی باید کاهش یابد

نماینده زاهدان در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: با اصلاح نباتات، تغییر شیوه کشاورزی و استفاده از شیوه‌های جدید می‌توان صنعت کشاورزی را در کشور توسعه و رونق داد و محصولاتی با کیفیت بهتر تولید کرد تا هم در بازار داخلی و خارجی حضور پررنگ‌تری داشته باشیم و درآمدزایی کلان برای کشور ایجاد کنیم و هم حجم بالای واردات را کاهش دهیم. وی با تاکید بر اینکه مسئولان استانی و کشوری به صادرات محصولات کشاورزی توجه جدی داشته باشند، گفت: چندسال پیش مسئولان از خودکفایی برای تولید گندم خبر دادند، اما دوامی نیافت و این روزها شاهد واردات گندم به کشور هستیم که برخلاف برنامه پنجم توسعه است.

خشکسالی ۱۵ ساله در سیستان‌وبلوچستان و رنج کشاورزان

نماینده زاهدان در مجلس گفت: اکنون کشاورزان سیستان‌وبلوچستانی با دغدغه و مشکلات فراوانی از جمله گران بودن کود شیمیایی، کم‌آبی، خشکسالی ۱۵ ساله و حمایت نکردن دولت روبه‌رو هستند. کاشانی افزود: اخیرا اعضای کمیسیون کشاورزی مجلس نیز از وضعیت کشاورزی سیستان‌وبلوچستان بازدید کردند. این استان زمانی مزراعی با میوه‌های متنوع گرمسیری داشت، اما این روزها وضعیت کشاورزی آن اصلا مناسب نیست.

ساماندهی دلالان با بخشنامه

نماینده زاهدان در مجلس شورای اسلامی گفت: به‌هر حال برای کوتاه کردن دست دلالان از جیب کشاورزان نیازمند تنظیم بخشنامه از سوی مجلس و وزارتخانه مربوطه هستیم، به هر حال برای توسعه صنعت کشاورزی باید به کشاورز و تولیدکننده بها داد. کاشانی تاکید کرد: باید تلاش مسئولان استانی و کشوری در راستای تامین منافع تولیدکننده باشد، اگر این امر به خوبی محقق شود منافع مصرف‌کننده نیز تامین‌ می‌شود. وی تاکید کرد: با توجه به اینکه شورای نظارت بر حقوق مصرف‌کننده فعالیت می‌کند باید به حقوق و منافع تولیدکننده نیز بها دهیم و از وی حمایت کنیم.

دست دلالان باید از جیب کشاورزان کوتاه شود

نماینده ایرانشهر در مجلس شورای اسلامی نیز با تاکید بر اینکه دست دلالان باید از جیب کشاورزان سیستان‌وبلوچستانی کوتاه شود، گفت: دلالی این روزها به معضل بزرگی برای کشاورزان تبدیل شده که این امر نیازمند ساماندهی است. «محمدسعید اربابی» ادامه داد: تضمین خرید محصولات کشاورزی از کشاورزان هم موجب دلگرمی برای آنها خواهد بود و هم از سودجویی دلالان می‌کاهد. تاکنون اقدامات خوبی برای تحقق این امر انجام گرفته و پیگیری‌هایی نیز به صورت مکاتبه‌ای و حضوری در وزارت جهاد کشاورزی صورت گرفته است.

وی با بیان اینکه با تحقق چنین امری، دلالان دیگر نمی‌توانند محصولات کشاورزی را ارزان بخرند و امنیت خوبی هم برای کشاورزان ایجاد می‌شود، افزود: از آنجا که جمعیت زیادی از اهالی سیستان‌وبلوچستان به کشاورزی مشغول هستند، دولتمردان و مسئولان امر باید بستر مناسبی برای حمایت از آنها به‌وجود آورند. نماینده ایرانشهر در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه زمین کافی در جنوب استان سیستان‌وبلوچستان وجود دارد، اضافه کرد: با وجود این زمین‌ها باید با ارائه تسهیلات بانکی به کشاورزان آنها را مورد حمایت قرار دهیم. اربابی گفت: به‌هرحال برای جلوگیری از افزایش قیمت محصولات کشاورزی و همچنین افزایش تعداد دلالان در بازار باید از سوی مسئولان استانی و کشوری برنامه‌هایی برای کنترل و ساماندهی آنها اجرا شود تا شاهد معضلات و مشکلات مختلف برای کشاورزان و شهروندان نباشیم.

دلالان بیشتر از کشاورزان سود می برند

دلالان با شگردهای مختلف محصولات را از کشاورزان با قمیت ارزان می‌خرند و بعد از خرید و فروش چندباره آن و افزایش قیمت محصول به مصرف کننده می رسانند. به‌هر حال می توان دلالان را ساماندهی کرد و نام آنها را ثبت و شناسنامه صادر کرد و حق و حقوق و مالیات برای آنها مشخص کرد.

ضرورت ساماندهی شبکه توزیع

در حال حاضر یکی از مهم‌ترین معضلات کشاورزان و دامداران سیستان‌و‌بلوچستان، حضور پررنگ دلالان در بازار و نبود شبکه توزیع مناسب در استان‌های مختلف کشور است، در نتیجه کار توزیع به‌صورت سنتی پیش می رود و از آنجا که شبکه توزیع معیوب است باید اصلاح شود که نخستین گام می‌تواند ساماندهی واسطه‌ها باشد.

با ساماندهی شبکه توزیع و همچنین هویت‌دار کردن دلالان و فروشنده‌ها می‌توان بسیاری از معضلات و مشکلات کشاورزان سیستان‌وبلوچستانی را رفع کرد، امیدواریم نهادها و ارگان‌های متولی استان به مشکلات کشاورزان توجه جدی داشته باشند و برای رفع این معضلات برنامه‌ریزی دقیق و صحیح داشته باشند تا در آینده شاهد رشد و شکوفایی صنعت کشاورزی در این استان باشیم.

برای دریافت اخبار در تلگرام عضو کانال خبرسیستان شوید
عضویت در تلگرام خبرسیستان


نوشته شده توسط:nevisandeh1 - 680 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۸
برچسب ها:
دیدگاه ها

تصویر امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.