دونلی اختصاصی‌ترین ساز موسیقی مقامی بلوچستان است

دسته: استان , قسمت میانی , مطالب ویژه
یک دیدگاه
دوشنبه - ۲۵ دی ۱۳۹۱

 به نقل از روابط عمومی و امور فرهنگی اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سیستان و بلوچستان، به طور قطع یکی از عمده مواردی که در شناسایی شخصیت و ویژگی‌های اجتماعی قوم بلوچ دخیل بوده، موسیقی است و اسپندار، مشهورترین چهره شناخته شده این هنر و مایه فخر و مباهات مردم این خطه کویری است.

دونلی، سازی که با نام‌های «دو نی» یا «دو نای» نیز شناخته می‌شود، اختصاصی‌ترین و اصلی‌ترین ساز موسیقی مقامی نواحی بلوچستان است این ساز به نام «استاد شیرمحمد اسپندار» در ایران مشهور است.

دونلی شامل دو نی بوده که نوازنده هر دو را هنگام نواختن در دهان خود قرار می‌دهد این ساز دو جنس مذکر و مونث دارد که نی مونث اندکی پایین‌تر از نی مذکر در دهان قرار می‌گیرد، قمیش ندارد و نوازنده در دهانه ورودی آن که بسیار شبیه فلوت است، می‌دمد.

دونل در حقیقت استفاده همزمان دو عدد ساز نل است که یکی از آنها صدای ثابت و دیگری ملودی‌ها را جاری می‌کند.

نوازندگی با این ساز، تبحر ویژه‌ای را می‌طلبد و نوازندگان ماهر آن بسیار کمیاب هستند.

نل و دو نل علاوه بر تک نوازی، معمولاً با دهلک (ساز کوبه‌ای بلوچستان) همراهی می‌شود متاسفانه به‌دلیل مشکل بودن یادگیری این ساز، پذیرش هیچ شاگردی را ممکن نمی‌کند.

استاد اسپندار مشهورترین دو نلی نواز ایران و جهان، با اجراهای متعدد در جشنواره‌ها و فستیوال‌های بزرگ جهانی، خود را به عنوان یکی از نوازندگان که سازی غیرمعمول را با توانایی غیرقابل وصف اجرا می‌کند، به جهانیان معرفی کرد.

وی درجه دکترای افتخاری‌اش را از دست وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی وقت دریافت کرد و تاکنون آثار متعددی از خود به یادگار گذاشته است.

او که اکنون ۸۸ سال سن دارد، ساکن بمپور استان سیستان و بلوچستان است.

برای دریافت اخبار در تلگرام عضو کانال خبرسیستان شوید
عضویت در تلگرام خبرسیستان


نوشته شده توسط:مدیر - 1774 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۴۷
برچسب ها:
دیدگاه ها
سوری لرستان این نظر توسط مدیر ارسال شده است. دوشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۵ - ۱۱:۰۵ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

به امید ۱۲۰ سالگی این در گرانبها.

تصویر امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.