سیگنال هایی با طعم سرطان(نصب دکل مخابرات درکوچه هیرمند ۱۷)

دسته: استان , مطالب ویژه , نقد
۴ دیدگاه
جمعه - ۳۱ خرداد ۱۳۹۲

40790

سیگنال هایی با طعم سرطان(نصب دکل مخابرات درکوچه هیرمند ۱۷)

چندی پیش عزیزان مخابرات تاسیسات یک دکل مخابرات را به کوچه هیرمند ۱۷ واقع در خیابان هیرمند زابل آورده اند.که در این کوچه مدرسه ۱۲ فروردین قرار دارد که حدود۱۰۰دانش آموز در این مدرسه مشغول به تحصلند و تمامی همسایگان از همجواری با این دکل نگرانند.

محمدجواد نظری ‌مهر یکی از اعضای کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با انتقاد از افزایش بی‌رویه نصب آنتن های مخابراتی در شهرها می گوید: تضعیف سیستم دفاعی بدن؟ افزایش ناباروری مردان؟ ابتلا به بیماریهای آلزایمر و پارکینسون؟ اختلالات عصبی؟ چشم و سر درد؟ کم‌اشتهایی تنها گوشه‌ای از عوارض این امواج به‌ شمار می‌آید.

وی با اظهار تاسف از اینکه در چند سال اخیر شرکتهای مخابراتی با تطمیع مردم اقدام به نصب اینگونه تجهیزات بر روی ساختمانهای مسکونی کرده‌اند، می افزاید: در نصب این آنتن ها، استانداردها و شعاع مجاز آنها رعایت نمی‌شود و بیشتر آنها، با اتاق خواب و منزل افراد فاصله‌ای کمتر از یک متر دارد.

دکتر علویان- معاون سلامت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی- در مورد مضرات آنتنهای تقویت کننده تلفن همراه گفته بود؛ «آنتنهای تلفن همراه از نظر فیزیکی باید دارای فاصله افقی حداقل هشت متر باشند.»

وی با بیان اینکه گروهی از متخصصان تا حدود دو ماه آینده با کسب اطلاعات موجود در داخل و خارج کشور عوارض احتمالی آنتنهای تقویت کننده تلفن همراه را بررسی می کنند؛ قول داده نتیجه این بررسیها به صورت یک دستورالعمل برای مراکز بهداشتی، درمانی و دانشگاهی صادر شود.

طی دو دهه اخیر استفاده از تلفن همراه به سرعت رواج یافته و این در حالی است که بررسیهای انجام شده نشان می دهد استفاده درازمدت از تلفن همراه و یا قرار گرفتن در معرض امواج آنتنهای تقویت کننده اثرات مخرب زیادی بر روی انسان می گذارد.

نتایج تحقیقات دانشمندان فرانسوی نشان می دهد در واقع قرار گرفتن در معرض امواج تلفن همراه به دو گونه است: قرار گرفتن آگاهانه هنگامی که شخص با گوشی خود صحبت می کند و قرار گرفتن ناخواسته در معرض امواج تقویت کننده ها که در بالای ساختمانها، دکلهای برق و منبعهای آب قرار دارند.

این امواج بر افرادی که از تلفن همراه استفاده نمی کنند نیز تأثیر می گذارد. قطعاً این امواج بر روی کسانی که در حوالی این آنتها ساکن هستند، به ویژه بر روی کودکان، بیماران و یا افراد مسن که به آنان جمعیت حساس گفته می شود تأثیرگذار است و موجب ایجاد میگرن، اختلال حواس، استفراغ، خستگی و بی خوابی و یا حتی سرطان و تومور مغزی می شود.

در فرانسه استانداردهای خاصی برای امواج آنتنهای تقویتی در نظر گرفته شده است و از نصب این آنتها در نزدیکی مکانهای حساس مانند مدارس و بیمارستانها خودداری می کنند.

فرکانس امواج و زمان تأثیر موج دو عامل مهم

مهندس تاج فر عضو هیأت علمی دانشگاه تهران در مورد امواج آنتنهای تقویت کننده تلفن همراه می گوید: میزان تأثیر امواج الکترومغناطیسی آنتنهای «بی تی اس» تلفن همراه با توجه به شدت و مدت زمان قرار گرفتن فرد در برابر آن بیشتر می شود.

تشعشعات الکترومغناطیسی همیشه بر سلامت انسان تأثیر مخرب داشته و در همین ارتباط تحقیقی که در جامعه آمریکا بر روی تأثیر امواج الکترومغناطیسی تلفن همراه بر روی مغز انسان انجام شده نشان می دهد میزان تأثیرگذاری با توجه به شدت بیشتر فرکانس و زمان زیاد قرار گرفتن فرد در برابر امواج بیشتر می شود.

وی می افزاید: هر چقدر اشخاص به امواجی که از آنتهای «بی تی اس» تلفن همراه ساطع می شوند نزدیکتر باشند خطرناکتر می شود.به طور کلی قوی ترین امواج زمانی به بدن می رسد که فرد زیر آنتنهای «بی تی اس» قرار داشته باشد، اما هر چه از فاصله ۵ کیلومتری آنتنها دورتر شویم امواج قدرت خود را از دست خواهند داد.

آنچه مسلم است اینکه هنوز جواب قطعی برای تأثیر تشعشعات این آنتنها بر روی انسان وجود نداشته و دقیقاً کسی نتوانسته ثابت کند این تشعشعات برای انسان مشکل زا هستند.

محیط زیست و دکل های مخابرات

حسین دماوندی نژاد سرپرست دفتر طیور و زنبورعسل وزارت جهادکشاورزی در گفت وگو با سایت الف می‌گوید: «حدود ۵۰ درصد از پرندگان وحشی به شکل بی‌سابقه تهران را ترک کرده‌اند که علت این امر گسترش امواج تلفن همراه است.»

دکتر نواییان متخصص محیط زیست و مدیر موزه هفت چنار با اشاره به تاثیر امواج رادیویی در مهاجرت جانوران به «سرمایه» می‌گوید: «خودکشی و مرگ تعداد زیادی از دلفین‌ها در سواحل خلیج فارس به دلیل ارسال امواج الکترومغناطیسی و مختلف شدن سیستم جهت یابی آنها بود.»

این متخصص محیط زیست در ادامه می‌افزاید: «در کشور به دلیل اینکه سیستم‌های ارتباطی پیشرفته نیست و از آن استفاده صحیح نمی‌شود، تاثیر مخربی بر محیط زیست می‌گذارد.»

نواییان معتقد است: «پرندگان تهران با استفاده از امواج ماورای بنفش، مادون قرمز و الکترومغناطیس جهت یابی می‌کنند اما افزایش بی رویه و وحشتناک امواج الکترومغناطیس سبب ساز مختل شدن سیستم جهت یابی و کوچ آنها شده است.»

به گزارش خبرنگار «تابناک»، آن چه مسلم است، این که مسئولینی که به نصب آنتن های تلفن همراه انتقاد دارند، باید انتقادات خود را با دلایل و منطق علمی و فنی ارایه دهند تا از یک سو، نگرانی و دغدغه شکل گرفته در اذهان عمومی برطرف شود و از سوی دیگر، اپراتورهای تلفن همراه خود را در برابر مستندات و دلایلی ببینند که مجبور به پاسخگویی شوند که نبود چنین فضایی، سبب می شود که فضایی آشفته ایجاد شده و پاسخگویی مسئولین به فراموشی سپرده شود.قابل توجه دست اندرکاران این طرح خواهشا فکری به حال مردم نمایید.

نویسنده: یک شهروند….

 

برای دریافت اخبار در تلگرام عضو کانال خبرسیستان شوید
عضویت در تلگرام خبرسیستان


نوشته شده توسط:مدیر - 1774 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۳۴
برچسب ها:
دیدگاه ها
حیدر این نظر توسط مدیر ارسال شده است. جمعه ۷ تیر ۱۳۹۲ - ۹:۴۵ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

سلام بزرگوار جان مولا این مطلب را درج کن تا شاید یکی در این استان و مملکت به داد ما برسد.موضوع مسکن مهر شماره یک زابل به کجا رسید.
http://fararu.com/fa/news/135117

    مدیر این نظر توسط مدیر ارسال شده است. جمعه ۷ تیر ۱۳۹۲ - ۱۱:۰۰ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

    با سلام دوست گرامی
    خبرسیستان قبلا این مطلب را در پنجشنبه, ۲۳آذر, ۱۳۹۱ منتشر کرده است

    با سپاس از همراهی شما

علی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. سه شنبه ۲ دی ۱۳۹۳ - ۱۱:۴۳ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

سلام توزابل خط های تلفن همراه(ایرانسل وهمراه اول) آنتن نمیده بغل مخابرات تیمورآباد دکل نصب کردن خیلی جالبه گیرنده به دکل وصل نیست اگه گیرنده ها زیادی دارن بیارن اینطورجاها وصل کنن

محمد این نظر توسط مدیر ارسال شده است. سه شنبه ۲۶ خرداد ۱۳۹۴ - ۵:۰۱ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

سلام

من اهل بهبهان هستم یک دلک مخابراتی ۱۰ متر پشت خانه مان است ارتفاش هم تقریبا ۲۰ متره ضرر داره یا نه؟

تصویر امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.