شهر زابل و وظایف شهرداری این شهر !!!!!!!!!!!!!

دسته: استان , قسمت میانی , مطالب ویژه , نقد
۹ دیدگاه
جمعه - ۴ مرداد ۱۳۹۲

مینویسم باز از مردان مرد                      می نویسم از هوای گرم وسرد

مینویسم من ز طوفان شنش                   از صد وبیست روز باد خشنش 

مینویسم من ز گرد وخاک او                       جان های رفته بر افلاک او

سال ها بود که میخواستم بدانم چرا شهر ما هیچ گونه تغییری به خود نمی بیند. بارها بود که از بابت شهرم پیش مهمانانی که از دیگر شهرها می آمدند شرمنده می شدم چون فقط خانه بود که محل مناسبی برای گذراندن اوقات بود . خانه ای که حتما یک پای ثابت مجالس قلیان بود .قلیان دوست محفل های این چند سال اخیر ما ایرانیان

گذشت این مسئاله تا به مفهوم شهرداری و شهردار پی بردم

واژه ای که انگار شهر زابل از آن بی نصیب است

وظایف این ارگان که در قانون آمده برای من جالب بود ممکن است برای شما نیز جالب باشد.

در  ماده ۵۵- وظایف شهرداری به شرح ذیل است:

۱ ـ ایجاد خیابانها و کوچه ها و میدان ها و باغهای عمومی و مجاری آب و توسعه معابر در دود قوانین موضوعه.
۲ ـ تنظیف و نگاهداری و تسطیح معاب و انعار عمومی و مجاری اب ها و فاضلاب و تنقیه قنوات مربوط به شهر و تأمین آب و روشنایی به وسایل ممکنه.

– جالب است معابر را نگاهی هرچند کوتاه بیندازیم بوی فاضلاب و تعفن در این فصل گرم واقعا در این شهر وحشتناک است؟

۵ ـ جلوگیری از گدائی و واداشتن گدایان به کار و توسعه آموزش عمومی و غیره.

–     دیگر بهتر شد باز هم گوشه چشمی به اطراف شهر بیفکنیم سرشار از گدایان و تکدی گران است

62

چگونه است که وقتی به ترمینال شهر مقدس مشهد میرویم با این همه مسافر خبری از حتی یک گدا نیست؟؟؟؟؟؟؟؟

۱۴ ـ اتخاذ تدابیر مؤثر و اقدام لازم برای حفظ شهر از خطر سیل و حریق و همچنین رفع خطر از بناها و دیوارها ی شکسته و خطرناک واقع در معابر عمومی و کوچه ها و اماکن عمومی و دالان های عمومی و خصوصی و پرکردن و پوشاندن چاه ها و چاله های واقع در معابر و جلوگیری از گذاشتن هر نوع اشیاء در بالکن ها و ایوان های مشرف و مجاور به معابر عمومی که افتادن آنها موجب خطر برای عابرین است و جلوگیری از ناودان ها و دودکش های ساختمان ها که باعث زحمت و خسارت ساکنین شهرها باشد.

تبصره ـ در کلیه موارد مربوط به رفع خطر از بناها و غیره و رفع مزاحمت های مندرج در ماده فوق شهرداری پس از کسب نظر مأمور فنی خود با مالکین یا صاحبان اماکن یا صاحبان ادوات منصوب ابلاغ مهلت دار متناسبی صادر می نماد و اگر دستور شهرداریدر مهلت معین به موقع اجراء گذاشته نشود شهرداری رأساً با مراقبت مأمورین خود اقدام به رفع خطر یا مزاحمت خواهد نمود و هزینه مصروف را به اضافه صدی پانزده خسارت از طرف دریافت خواهد کرد.
مقررات فوق شامل کلیه اماکن عمومی مانند سینماها ـگرمابه هاـ مهمانخانه ها ـ دکاکین ـ قهوه خانه ها ـ کافه رستوران ها ـ پاساژها و امثال آن که محل رفت آمد مراجعه عمومی است نیز می باشد.

–     مانند حمام شهرداری واقع در خیابان هیرمند سالها است که مردم از آن شاکی اند تا زمانی که روشن و قابل استفاده بوده دود و دوده هایش مردم را سخت می آزرد و بعد از تبدیل به زباله دانی و محلی برای فرار دزدان و بوهای بسیار  بدی که از آن به مشام می رسد و الهی شکر که این بار شهرداری به فریاد مردم رسید و چند روزی است که شبانه روزی در حال کار کردن هستند .

۲۵ ـ ساختن خیابانها و آسفالت کردن سواره ها و پیاده روهای معابر و کوچه های عمومی و انهار و جدول های طرفین از سنگ آسفالت و امثال آن به هزینه شهرداری هر محل.

44d-2

– و امان از خیابانهای زابل و سرعتگیرهایش چندی است به همت شهرداری محترم در قسمت میدان کارگر تا فلکه رستم و از بلوار دانشگاه به سمت پردیس در حال ترمیم جدولها هستند اما جالب است که بدانید جدولهای را در آورده و جایش آنها را سنگ می کنند آیا به نظر شما نیاز است این همه هزینه شود؟خواهشمندیم به جایش چند درخت یا گل به جز خرزهره بکارید.

432

============================
شهرداری زابل با کاشت ۵ هزار گل از بهار استقبال کرد

زاهدان-خبرگزاری مهر: شهردار زابل از کاشت بیش از ۵ هزار گل فصلی در سطح شهر زابل خبر داد.

احمد دهمرده در گفتگو با مهر گفت: به منظور زیباسازی فضای شهری و همچنین لطافت بخشیدن به کالبد شهر بیش از ۵ هزار گل فصلی در معابر اصلی و پارک های سطح شهر کاشته شده است.

جالب است اینم یک عکس از این گل ها !!!!!!!!!!!!!!!!

2

– اگر منظورتان گلهای همیشه بهار است بهتر نبود به جای آنها گل شب بو و اطلسی می کاشتید تا تمام مدت تابستان را گل میداد و هم مردم از عطر این گلها استفاده می کردند؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

وی گفت: در همین رابطه نسبت به غرس ۹ هزار نهال در بوستان ها و بلوار های سطح شهر اقدام شده است.

– خواهشمندم فقط اکالیپتوس و خرزهره نباشد.

وی اظهار داشت:  کاشت انـواع گلهای فصلی و نهال، شستشو و نظافت معابر، رنگ‌آمیزی جداول،آذیـن‌بندی و نـورپرداری مناسب،استقرار ستادهای نوروزی و   چاپ بروشور ویژه نـوروز و تـوزیع نقشه راهنمای شهر در میان مسافران از جمله اقدامات شهرداری در راستای استقبال از بهار است.وی افزود: به منظور راهنمایی مسافران  پایگاه های ستاد تسهیلات نوروزی در مبادی ورودی شهر مستقر و در حال خدمت رسانی به میهمانان گرامی است.

این هم چند تصویر از معابر شهر در نوروز ۹۲

42

34-2642

– ولی حقیقتا بابت این مورد لازم است تشکر شود چون حتی در عید نوروز در بین مهمان ها پلاستیک زباله هم توزیع می شد

البته کم بودن و بعضی موارد نبودن سطل های زباله در  شهر دلیل این کار آنها بوده است که جای بس تاسف دارد.

نویسنده: یک شهروند

شعر از :تقی خواجه پور

 

برای دریافت اخبار در تلگرام عضو کانال خبرسیستان شوید
عضویت در تلگرام خبرسیستان


نوشته شده توسط:مدیر - 1774 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۳۱
برچسب ها:
دیدگاه ها
رضا این نظر توسط مدیر ارسال شده است. شنبه ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ۸:۵۶ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

مشکل برمیگرده به مردم شهر زابل که با انتخاب غلط مجموعه شورا باعث میشن که همین مجموعه ضعیف و ناکارآمد شهرداری که در حد و شان سیستان نیست  و به لحاظ مناسبات سیاسی خودشون انتخاب کنن و شهری که با رسول گرگیچ میرفت تا سر به آسمان بساید بناگاه افول و پسرفت و آشغال آباد و گدا آباد شده رو میبینیم

علی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. شنبه ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ۱۰:۳۷ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

ای یایا باز که همه چی رو انداختین گردن شهرداری ، اول ما بریم قواعد،اصول و فرهنگ شهروندی رو یاد بگیرم ، بعد ببینیم ما چه وظیفه ای درقبال شهرداری داریم ، و شهرداری چه وظیفه ای در قبال ما !!!!! بعد بیایم ، در مود ماده و تبصره بحث کنیم و زابل رو با مشهد و تهران و…..مقایسه کنیم.

ت.خ این نظر توسط مدیر ارسال شده است. دوشنبه ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ۶:۱۹ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

با سلام
نمی دانم غرض از آوردن قسمتی از شعری و تفسیری بی ربط به آن در یک نوشته چه می تواند باشد ولی دوست دارم این شعر را که نه قواعد شعری دارد و نه آرایه ای ادبی در آن وجود دارد را حذف نمایید.
جز این در کدام منبع ذکر شده شاعر این شعر تقی خواجه است؟
لطفا …
با سپاس

حسین سندگل این نظر توسط مدیر ارسال شده است. سه شنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ۱۱:۵۱ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

اقا شما با شهرداری چه مشکلی دارید، به نظر میرسد خواسته نامشروعی از شهرداری داشته اید که به سرانجام نرسیده و شما را اینقدر آشفته و پریشان نموده است ، که اقدام به نشر اکاذیب نموده اید. واقعا جای تاسف دارد ، که سایت شما به دلیل کمبود خبر ، و مطرح نمودن خود به کذبیات و دروغ روی می آورید.!!!!!!!

علی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. سه شنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ۱۲:۰۶ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

شهر زابل و ظایف شهروندان
وظایف شهروندی :
درقبال وظایف مصرح درقانون برای مدیریت شهری که دربرگیرنده حقوق شهروندی نیزمیباشد،متقابلآشهروندان در ارتباط با شهر و مدیریت شهری دارای وظایف و تکالیفی هستند که عمل به این وظایف و تکالیف در ارتباط دو سویه با حقوق آنها از مدیریت شهری باعث ارتقاء فضیلت جامعه شهری ، تأمین سعادت و ایمنی شهری می گردد .
بطور کلی وظایف شهروندان را میتوان در چند مورد زیر خلاصه نمود :
۱- آشنائی با حق و حقوق خویش در جامعه شهری .
۲- آشنائی باوظایف و تکالیف مدیریت شهری و توانائیها و محدودیتهای مدیریت شهری درادار? شهر و هماهنگ ساختن سطح توقعات خویش با این وظایف و امکانات .
۳- پس از آشنائی با دو مقوله فوق هر شهروند باید برای احقاق حق خویش و بالطبع بهبود وضعیت جامعه شهری خود اقدام نموده و مدیریت شهری را وادار به انجام وظیفه و اعاده حق شهروندی خویش نماید .
۴- سعی وتلاش برای مشارکت در اداره شهر .
۵- افزایش حس تعلق خاطر خود به محله و شهر محل سکونت خویش .
۶- تشویق و ترغیب همشهریان خود به مشارکت در امور شهر .
با لحاظ وظایف کلی فوق الذکر ، وظایف شهروندان در قبال محله و شهر محل سکونت خویش را میتوان بصورت جزئی تر بیان نمود. عمده این وظایف که بشرح ذیل بدانها اشاره گردیده است ، وظایفی هستند که از مواد مصرح در قانون شهرداریها (فصل مربوط به وظایف شهرداری) مستفاد گردیده است :
تلاش در حفظ نظافت و سلامت معابر و مجاری آبهای سطح شهر .
پرهیز از اشغال پیاده روها و معابر و ایجاد سد معبر .
خودداری از تخلیه نخاله ساختمانی و زباله ها در اماکن غیر مجاز .
تشریک مساعی با مدیریت شهری در حفظ و ارتقاء سطح بهداشت عمومی جامعه .
مشارکت در جلوگیری از رواج پدیده مذموم تکدی گری در سطح شهر .
مشارکت و همکاری با مدیریت شهری در ایجاد و گسترش مراکز فرهنگی و ارتقاء سطح فرهنگ عمومی جامعه .
تلاش برای رفع خطر از بناها و دیوارهای خصوصی شکسته و خطرناک واقع در معابر و اماکن عمومی .
پرهیز از گذاشتن هر نوع اشیاء در بالکن و ایئانهای مشرف و مجاور به معابر عمومی .
خودداری از نصب دودکشهای ساختمانها که به نوعی باعث زحمت و خسارت ساکنین شهر می گردد .
پرهیز ازایجاد و تأسیس کلیه اماکنی که به نحوی ازانحاء موجب بروز مزاحمت برای ساکنین و یا مخالف اصول بهداشت عمومی شهر می باشد .
همکاری با مدیریت شهری درنگهداری و مراقبت و یاری رسانی به اطفال بی بضاعت و سر راهی .
خودداری از نصب تابلوهای آگهیها در محلهای غیرمجاز و بطور کلی پرهیز از هر گونه اقدامی که باعث کاهش نظافت و زیبائی شهر و نیز آسیب رسانی به منظر شهری میگردد .
عدم توقع از مدیریت شهری برای خدمات رسانی دراماکن خارج از محدوده مصوب و قانونی شهر و جلوگیری از ایجاد چنین توقعی بین ساکنین این گونه محلات و سایر همشهریان .
کوشش در عمل و رعایت مقررات مصوبی که به منظور انتظام بخشی به زندگی شهری وضع شده است و جلوگیری از قانون شکنی همشهریان و آگاهی بخشی به آنان برای رعایت مقررات شهری .

مدیر این نظر توسط مدیر ارسال شده است. سه شنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ۱۲:۳۸ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

دوستان گرامی 
ممنون بابت نظرات شما 
اما امیدوارم همه ما به سمتی حرکت کنیم که قومی و قبیله ای به مسائل مهمی مانند سیمای شهر نگاه نکرده و همه ما در راستای داشتن شهری که حداقل امکانات را داشته باشد قدم برداریم .
از علی آقا که وظایف شهروندان در قبال شهر را فرمودند تشکر می کنم .بله همه ما شهروندان نیز وظایفی داریم .
خدمت برادر گرامی که فرمودید شاید من خواسته نامعقول داشته ام از شهردار محترم ، عرض کنم بنده به هیچ عنوان با شهرداری در ارتباط نبوده و نیستم .تیم خبرسیستان فقط و فقط خواستار شهری سالم برای زندگی همشهریان می باشد.و تا آخر در راستای این هدف حرکت خواهیم کرد.

حسین این نظر توسط مدیر ارسال شده است. شنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ۹:۰۸ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

سلام: مدیر محترم سایت ، آیا برای شما که پی گیرمسائل زابل هستید، امکان دارد برنامه ریزی بفرمایید و با شهردار زابل مصاحبه ای داشته باشید ، واز ایشان پرس و جو کنید که علت مواردی که شما و دوستان در این بخش مطرح نموده اید چیست

سمانه این نظر توسط مدیر ارسال شده است. پنج شنبه ۱۷ مرداد ۱۳۹۲ - ۳:۱۷ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

سلام باتشکر ازمدیرسایت اولین باره گذرم به این سایت خورد من به عنوان یه همشری بایدبگم سالی یه باری که گذرم به زابل میخوره واقعاسرخورده میشم پارک وسینماو…نخواستیم آقای شهردارآسفالت خیابون دیگه معرکه است انگار داری تو یه منطقه کوهستانی روی صخره هارانندگی میکنی مردم عزیز زابل حق من وشما نیست که باعقبه فرهنگی هزاران ساله ازتصویر زشت شهرمون پیش دوستای شهرای دیگه شرمنده باشیم به امید داشتن سیستانی آباد

سامان این نظر توسط مدیر ارسال شده است. یکشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۲ - ۶:۲۱ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

سلام
تعجب میکنم واقعا شما چرا اینقدر منجمد شدید و تو کف همین خبر کهنه فسیل شدید.
چشمتون را باز کنیدو مطالب جدید و متنوع بنویسید.

تصویر امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.