مدیریت بادهای 120 روزه سیستان

82113193-70797465

رورزهای گرم و تابستانی در مناطق خشک و بیابانی تعریفی متفاوت از سایر نقاط دارد و برای بیان شرایط آن نیاز به تفکری عمیق از نوع قیاسی دارد.
وزش باد در منطقه گرم و خشک سیستان در شمال سیستان و بلوچستان در بیشتر ایام سال وجود دارد اما در ایام تابستان به شدت آنها افزوده شده و در قالب بادهای 120 روزه بصورت مکرر ادامه دارد.
در گذشته که دریاچه هامون پرآب بود و مردم نیز در اطراف آن فعالیت داشتند، وزش بادهای 120 روزه همچون یک تهویه طبیعی هوای سرد را از دریاچه به سایر نقاط سیستان منتقل می کرده و سبب تعادل دمایی آن می شد.
اما اینک زمان زیادی از پر آبی هامون گذشته و پس از خشکی آن، بادهای منطقه نیز نمود خشک و خشنی را از خود نشان دادند و با وزش بی امان خود خاک های بستر هامون خشکیده لب را به سایر نقاط منتقل می کنند به طوری که منطقه سیستان در اندک زمانی در رتبه های نخست بیماریهای تنفسی در کشور قرار گرفت.
وزش بادهای 120 روزه که در گذشته یک نعمت تلقی می شد اینک به دلیل گرد و خاک همراه خود یکی از تهدیدهای سلامت منطقه به شمار می رود.
منطقه سیستان یکی از مناطقی است که بیشتر ایام تابستان به دلیل دمای هوای بالا به عنوان گرمترین شهر کشور معرفی می شود و در صورت نبود این بادها احتمال بیشتر شدن دما نیز وجود دارد.
گرچه از گذشته تا کنون شرایط آبی در سیستان فراز و فرودهای فراوانی داشته با این حال بادهای 120 روزه ثابت بوده و هرگز خاموشی نداشته اند اما با وجود این شرایط جغرافیایی تنها یک توربین بادی در این منطقه وجود دارد که بر اساس آمار موجود در برخی سالها بیشترین راندمان را نیز در کل کشور داشته است.
وجود باد یک مزیت محسوب می شود که باید به بهترین شکل از آن بهره برد، در صورتی که بستر هامون توسط گیاهانی همچون بوته و خار پوشیده شود میزان گرد و خاک آن نیز کاهش چشمگیری خواهد یافت و وجود باد سبب پراکنده شدن گرد و خاک در هوا نمی شود، در این شرایط می توان انتظار داشت تا بادها عامل سرد کننده منطقه بدون همراه داشتن گرد و خاک باشند.
با توجه به اینکه بخش بزرگی از دریاچه هامون در افغانستان قرار دارد به منظور بهبود شرایط گرد و خاک باید از توان این کشور نیز بهره گرفت.
با بکارگیری انرژی باد و گرمای هوا در منطقه سیستان در مزارع انرژی های نو نیز می توان از مزیت های این دو پدیده به بهترین شکل بهره برد و علاوه بر ایجاد اشتغال و درآمد، انرژی مورد نیاز منطقه را تامین و حتی انرژی لازم برای صادرات را نیز تهیه کرد.
راه اندازی مزارع انرژی های نوین می تواند در مدت زمان کوتاهی تمام هزینه های صرف شده برای ایجاد پوشش گیاهی در بستر هامون و نیز احداث مزارع انرژی های نو را جبران کند.
تهدید یا فرصت بودن وزش بادهای این منطقه تنها به نحوه مدیریت آن توسط انسانها بستگی دارد که در صورت استفاده بهینه از آنها با توجه به شرایط مرزی و مطلوب منطقه، سیستان می تواند به یکی از هاپ های تولید و صادرات انرژی در کشور تبدیل شود.
*خبرنگار ایرنا در زاهدان

درباره‌ی مدیر

همچنین ببینید

اولتیماتوم فرماندار هامون به روسای ادارات این شهرستان جهت پیگیری جدی مصوبات سفر وزیر کشور به هامون

جلسه شورای اداری شهرستان به ریاست  مهندس علیرضا کیخا فرماندار هامون و حضور ائمه جمعه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تصویر امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.