پایان حفاظت و مرمت نقاشی‌های دیواری کوه خواجه سیستان

دسته: استان
بدون دیدگاه
چهارشنبه - ۲۷ دی ۱۳۹۱

1321610738_12_135bfecf0f

کلانوری اظهار داشت: کوه خواجه دربر دارنده یکی از مهم‌ترین و بهترین نمونه‌های معماری ایرانی در این استان است.

وی افزود: آثار معماری کوه خواجه را می‌توان قلعه‌ای بزرگ یا شهری کوچک دانست که حداقل در دوره‌های مشخص پارتی، ساسانی و یک دوره اسلامی مورد استفاده قرار گرفته است.

مدیر پایگاه پژوهشی کوه خواجه ادامه داد: این مجموعه تاریخی و عظیم دارای شاهکارهای معماری و هنری بسیاری است، «نقاشی‌های دیواری» کوه خواجه یکی از زیباترین و منحصر به‌فردترین تزئینات کاخ اصلی یا کهن‌دژ است.

کلانوری بیان کرد: امروزه از این نقاشی‌ها بقایای اندکی برجای مانده، همان‌طور که در کتاب «ایران در شرق باستان» نوشته هرتسفلد نیز به آن اشاره شده است.

وی اضافه کرد: اخیراً حفاظت بخش باقی‌مانده تالار نقاشی با رویکرد نجات‌بخشی و حفظ بقایای رنگ به جای مانده، در دستور کار میراث فرهنگی استان قرار گرفت.

مدیر پایگاه پژوهشی کوه خواجه بیان داشت: تالار نقاشی یا نمایشگاه به دالان سرتاسری گفته می‌شود که در جبهه شمالی بنا و درجوار بنای آتشکده قرار گرفته است.

کلانوری گفت: تالار نقاشی فضایی با عرض ۸۰٫۳ و طول تقریبی ۴۰ متر می‌باشد که در ادوار مختلف عمدتاً به‌دلیل حرکت‌های سازه‌ای بخش اعظم آن از فرو ریخته و از بین رفته است و بخش باقی‌مانده در انتهای سمت چپ تالار نقاشی می‌باشد که آن نیز از آسیب‌های سازه‌ای فراوانی رنج برده و قبل مرمت از وضعیت نابسامانی برخوردار بود.

وی تصریح کرد: در ابتدا بخش‌هایی از سازه بنا که آسیب دیده بود و پس از آن بخش اعظم لکه رنگ‌های به جای مانده از نقاشی‌ها که حاوی قاب‌بندی و نقوش محو است، نجات‌بخشی و مرمت شدند.

مدیر پایگاه پژوهشی کوه خواجه افزود: در پایان عملیات مرمت که توسط کارشناسان مرمت آثار و بناهای تاریخی انجام و حدود سه ماه کاری به‌طول انجامید، شاهد وضعیتی مطلوب در بخش موردنظر هستیم به‌طوری که بخش‌هایی از حاشیه‌ها برای درک عموم بازسازی شده و بخش‌های اصلی نیز از استحکام بالایی برخوردار شده است و شخص بازدید کننده به راحتی به فضای باقی‌مانده از تالار نقاشی قدم گذارده و تجسمی از این فضای منحصر به‌فرد به ذهن خویش می‌سپارد.

موضوعات نقاشی‌های کوه خواجه با توجه به تصاویری که باستان شناسان از دوره‌های مختلف منتشر کرده‌اند، نقاشی دیواری سه مغ یا سه پادشاه، نقش خدای «اوروس» خدای پیروزی سوار بر اسب، نقش شاه و ملکه و تصاویری از بزرگان پارتی و برج و باروهای قلعه نیز از نقوش اصلی این بنای به جای مانده از این تمدن عظیم ایرانی است.

منبع:خبرگزاری فارس

برای دریافت اخبار در تلگرام عضو کانال خبرسیستان شوید
عضویت در تلگرام خبرسیستان


نوشته شده توسط:مدیر - 1774 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۳۳
برچسب ها:
دیدگاه ها

تصویر امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.