پیامد بسته شدن مرز و بی تدبیری مسئولین نظام در مورد سیستان

دسته: استان , نقد
۲ دیدگاه
چهارشنبه - ۱۶ مرداد ۱۳۹۲

ما امروزه در شرایط تحریم به سر می‌بریم. تحریم به هر حال با دشواری‌هایی همراه است که قابل کتمان نیست. اما باید به شرایط امروز و امکانی که برای واردات کالاها از کشور‌های مختلف وجود دارد نیز توجه کرد.با توجه به دو برابر شدن ارزش ارز و کاهش ارزش پول ملی دولت راهی جز ارائه کالاهای اساسی نظیر برنج، شیر، گوشت و روغن به صورت یارانه ای ندارد.  تازه اگر دلالها اجازه دهند که این کالاها با قیمت مناسب به دست مردم مرزنشین سیستان برسد.

عضو هیات‌رئیسه کمیسیون امنیت ملی وسیاست خارجی مجلس، بیکاری و فقر را از مهم‌ترین عوامل گرایش مرزنشینان به قاچاق مواد مخدر خواند وگفت: در کنار توجه به انسداد مرزها، اگر زمینه مناسب برای اشتغال مرزنشینان فراهم شود شاهد کاهش قاچاق مواد مخدر خواهیم بود.

رحیم زاده : سال گذشته بالغ بر ۶۰۰ میلیارد ریال برای بستن مرز زابل اختصاص یافته است. بهتر نبود قبل از بستن مرز مقداری از این هزینه را صرف صنعتی کردن این شهر باستانی می نمودید؟؟؟؟طوفانها و گرما در سیستان بیداد می کند .مگر نمی دانید آبی برای کشاورزی وجود ندارد.

وزارت امور خارجۀ کشور تصمیم ایران را مبنى بر بستن کامل مرز مشترک ایران با افغانستان را رد نمود .محسن رضایی در جمع اعضای ستاد خود در زابل بیان نمود: بستن مرز منطقه سیستان کار درستی نیست؛ چرا که مانع درآمدزایی مردم شده است، راه‌اندازی منطقه ویژه اقتصادی سیستان را به طور جدی پیگیری می‌کنم، کشاورزی سیستان باید از حالت سنتی خارج شده و صنعتی شود. کجایند این مسئولان…………..

سیستانیان که روزی از راه مرز امرار معاش می کردند همچنان بیکارند و چشم به دست مسئولین دارند تا شاید مرز باز شود و یا اینکه کارتهای پیله وری مرز نشینان در اختیارشان قرار بگیرد تا بتوانند درآمدی داشته باشند. به یاد می آورم ۲۰:۳۰چند بار قاچاق را از مرزها نشان دادند الان خبرنگاران کجا هستند؟؟؟؟که فقر و نداری سیستان را به تصویر بکشند در کوچه پس کوچه های شهر که قدم میزنید همه پلاکارد ها نشان دهنده فروش منازل وترک سیستان است . آیا این مرز به وجود سیستانهای غیور نیازی ندارد؟؟؟؟

امیری تاکیدکرد: باید فکری به حال معیشت مرزنشینان کرد و علاوه بر توسعه کشاورزی می توان صنایع و شرکتهای بزرگ را نیز با توجه به استعداد استان تاسیس کرد. وقتی مرزهای شرق کشور بسته شد عده ای فکر می کردند که وضعیت مرزنشینان بدتر خواهد شد در صورتی که با ایجاد اشتغال پایدار می توان به رشد استان و کاهش بیکاری کمک شایانی کرد. ناگفته نماند که در سیستان ما کارخانه و شرکت فعالی وجود ندارد که در صورت نبود کار دولتی جوانان سیستان از آن استفاده کنند فقط تا دلتان بخواهد در هر خیابان دو تا سه کافه برای جوانان جویای کار وجود دارد.

عزیزان این موضوع را باید بدانند که امروزه بیکاری مردم سیستان را آزار میدهد و باید هرچه زودتر فکری به حال مردم بشود. بستن مرز زابل  به بهانه ایجاد امنیت مردم امروزه عده زیادی از مردم را بیکار نموده  واین موضوع امروزه خودش ناامنی را در سیستان رقم میزند .

ایران سیاست حکومت هاى غربى را درقبال مواد مخدر درافغانستان شکست خورده می داند و ادعا کرده که تولید مواد مخدر درافغانستان کاهش پیدا نکرده و غرب از تولید مواد مخدر حمایت می کند. آیا این سیاست فکری به حال بیکاری،فقر،فساد،نداری مردم سیستان کرده است؟؟؟؟

 میگویند همین الان هم مرز باز است اما برای یک عده ای خاص که روزی یک میلیارد تومان در امد دارند آیا این با عدالت همخوانی دارد ؟ اگر مرز باز است باید برای همه باز باشد. چرا یکی مردانه برای حل مشکلات اقدام نمیکند؟؟؟؟

این مقاله به خواست یکی ازعزیزان دلسوز سیستان نوشته شده است. اینک مسئولان عزیز پیامد یک تصمیم گیری کلان در سیستان را ببینید و بشنویید.

یک شهروند……………..

برای دریافت اخبار در تلگرام عضو کانال خبرسیستان شوید
عضویت در تلگرام خبرسیستان


نوشته شده توسط:مدیر - 1774 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۲۹
برچسب ها:
دیدگاه ها
سیستانی گلستان این نظر توسط مدیر ارسال شده است. پنج شنبه ۱۷ مرداد ۱۳۹۲ - ۹:۰۳ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

اگه مرده ودی بکرردی و مه بوگک له له

مرتضی خانی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. جمعه ۵ دی ۱۳۹۳ - ۹:۴۲ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

شما که نمیتوانید مشگل گشا باشید واین قدر بی درایت هستید
خوب یک تلفن به امیر قطر ویا کرزای بزنید  تا براحتی مشگل سیستان را حل کنند
حاشا به ارق  ملی و میهنی شما        بچه تهران

تصویر امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.