چراهایی درباره فاجعه  چابهار

دسته: آخرین اخبار , استان
بدون دیدگاه
پنج شنبه - ۲۵ شهریور ۱۳۹۵

شرارت استخوان لای زخم بلوچستان بوده و هست. شرارتی که نمی دانم زاییده چیست؟
کم پیش نیامده که طایفه ای، با نیت انتقام و زهرچشم گرفتن، جوانانی از طایفه مقابل را روانه گور کند.

کم پیش نیامده که سرداری با سردار دیگر طایفه سالها در قهر و نابرادری باشند. کم پیش نیامده که سلاح گرمی به کمر یا در ماشین یا در خانه باشد. کم پیش نیامده که عصبیت و تعصب جاهلی باعث شلیک گلوله ای شود. کم پیش نیامده که ماموری ایست داده باشد و جوانی بی توجه تاخته باشد و روانه گور نشده باشد.

کم پیش نیامده که چند موتورسوار از خدا بی خبر در تاریکی شب ماشینی را لخت نکرده باشند اما کم پیش آمده که کودکی بدست آفتابه دزدهایی که این روزها مسلح هم هستند، کشته شود!
چقدر ناراحت کننده است و چقدر دل آدمی می گیرد از این همه حیوانیت!

براستی این شرارت ها از چیست؟
یک بلوچ، بلوچ دیگر را بکشد! یک سنی مذهب، سنی مذهب دیگر را؟ یک انسان، انسان دیگر را؟
چه چیز اینقدر ارزشمند است که گرفتنش بجان آدمی بیرزد؟

وقتی عالمان دین یک زبان نیستند در جمع کردن همه سلاح های غیرمجاز در وهله اول و همزبان نیستند در برخورد با قاتلین و اشرار در وهله دوم ! چه می توان گفت؟

اگر فردا روز همین شرورها دستگیر و به دار مجازات فرستاده شوند، ببینید چقدر ضد و نقیض می شنوید!
خوب است همه، در تجمع چابهار هم با پوسترهای بکدامین گناه کشته شد؟ خواستار امنیت شدند! اما باید دانست که امنیت را خود مردم می سازند.
در شهری مانند اصفهان هر فردی خود را یک پلیس می داند اما اگر در چابهار مورد مشکوکی دیده شود، بی تفاوت از کنارش می گذرند یا نهایتا بواسطه آشنایی و فامیلی، حقیقت را ذبح می کنند!

مدارس و حوزه های علمیه و دانشگاه ها و دستگاه های فرهنگی باید در این باره کار کنند تا فرهنگ ساز ی شود.
داشتن سلاح امروزه افتخار است اما واقعا چرا افتخار است ؟ وقتی که آدمی به محض سوار شدن بر خر شیطان، از آن بهره می جوید و خود و دیگری را روانه گور می کند؟
چرا کیوسک های نیروی انتظامی در جاهای مختلف شهر نباشد و گشت های محسوس و نامحسوس روان نباشند تا مردم احساس امنیت کنند و هر جوانکی جرات عربده کشی نیابد؟
چرا مردم در اجرای امنیت متحد و هم زبان نباشند و حتی قبل از وقوع علاج فاجعه نکنند. چرا طعم امنیت را به یکدیگر نمی چشانند؟
چرا هنوز گروهک های مرده بواسطه برخی چراغ سبزهای بیگانه و باگانه فعالیت دارند و حرکت آنها در نطفه توسط خود مردم خفه نمی شود؟
چرا ها بسیار است اما می توان شرایطی فراهم کرد که دیگر کودکی کشته نشود. ثروت های هنگفت هم تبارانی که در سرزمین های عربی و کشورهای همجوار سرمایه گذاری شده اند، چرا به موطن خود آورده نمی شوند و کار ایجاد نمی کنند؟
چرا عالم ها قاطعانه و بدون دوپهلو و در لفافه سخن گفتن را کنار نمی گذارند و استوار و محکم در راه ایجاد امنیت مجاهدانه سخن نمی گویند؟
چرا نویسندگان، شعرا و همه هنرمندان استان به شیوه خود در مذمت شرارت و ناامنی تولیدات نمی کنند تا مردم آنها را ببیند و به درک درد مشترک برسند؟ !

 

برای دریافت اخبار در تلگرام عضو کانال خبرسیستان شوید
عضویت در تلگرام خبرسیستان


نوشته شده توسط:مدیر - 1774 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۱۴
برچسب ها:
دیدگاه ها

تصویر امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.