کشف ساختارهای جدید درنگیانا (دهانه غلامان) و اثبات آن

دسته: عکس , قسمت میانی , مطالب ویژه
بدون دیدگاه
جمعه - ۵ آبان ۱۳۹۱

 

 

 

 

نام اصلی دهانه غلامان در کتیبه‌های  هخامنشی، بیستون، تخت جمشید و نقش رستم از این شهر به نام «زرک» یا «زرنکای» یاد شده‌است.
دهانه غلامان بازمانده شهری است که روزگاری مرکز اداری-سیاسی ساتراپی (والی‌نشین) زَرَنگ (زرنج) در شاهنشاهی هخامنشی بود.

محل دهانه غلامان در حدود ۴۵ کیلومتری شهر زابل و دو کیلومتری روستای قلعه نو است. کاوشگاه دهنه غلامان در دههٔ ۱۹۶۰ توسط اومبرتو اسکراتو از مؤسسهٔ ایتالیایی خاور میانه و دور کشف شد. این کاوشگاه ۱٫۵ کیلومتر درازا و ۸۰۰ متر پهنا دارد و در دلتای متروکه رود سنارود واقع شده‌است. در این محوطه تا کنون ۲۷ ساختمان شناسایی شده‌اند که تا مکانی بلند به نام قبر زردشت ادامه دارند.
کاوش‌ها نشان می‌دهد که این شهر در بخش شمال غرب خود یک نیایشگاه چهارگوش داشته که چهار برج دیده‌بانی دارد. برای ورود به این سازه تنها یک در، در ضلع جنوبی تعبیه شده‌است. در بخش شمال دهنه غلامان باستان‌شناسان ۱۲۰ اتاق در شمال و شرق و ۱۱۰ اتاق در جنوب، ۱۱ اتاق در جنوب کشف کرده‌اند.
در سال ۱۳۸۶ خورشیدی قرار بود به تصمیم مقامات ایرانی مخزت یک سد در محوطه این کاوشگاه ساخته شود که به نابودی آن می‌انجامید. پیگیری استاندار و مسئولان استانسیستان و بلوچستان به تغییر مسیر سد و دور شدن حدود ۲۵۰ متری آن از حریم دهانه غلامان انجامید و بدین ترتیب این کاوشگاه از نابودی نجات یافت.
خرابه‌ها و آثار بناهای این شهر در محوطه‌ای به طول تقریبی ۴ تا ۵ کیلومتر واقع شده‌است.این شهر را باستان شناسان ایتالیایی در سال ۱۹۶۰ میلادی کشف و از سال ۱۹۶۲ تا ۱۹۶۵ میلادی این محل را حفاری کردند. دهانه غلامان دارای ساختمان‌های بزرگ عمومی، معبد، محله‌های مسکونی، خیابان، آبراهه، محله‌های نظامی و صنعتی می‌باشد. این شهر تنها مکان باستانی دوران هخامنشیان است که حاکمیت ایران را بر نواحی شرقی به خوبی نشان می‌دهد.

 

دانشجوی دکتری باستان‌شناسی و متخصص آرکئوژئوفیزیک از دانشگاه لیون فرانسه که سرپرستی این بررسی‌ها را به عهده داشت، گفت: این بررسی‌ها که به منظور شناسایی و آشکارسازی سازه‌های معماری مدفون در شهر سوخته انجام شد، در محدوده مرکزی شهر سوخته صورت گرفت.
کوروش محمدخانی با اشاره به این که در این محدوده ساختارهای معماری متعدد، کوره‌های ذوب فلز و کوره‌های پخت سفال آشکارسازی شدند، افزود: همچنین در محدوده‌ای در شمال گورستان، مکان گورهای بسیاری شناسایی شدند و با شناسایی این بناها و آثار، قسمتی از نقشه معماری شهر سوخته بدون کاوش مشخص شد.
وی خاطرنشان کرد: این بررسی‌ها به منظور مطالعه و شناسایی سیستم شهرسازی شهرهای هخامنشی در این محوطه به عنوان تنها محوطه دوره هخامنشیان که اطلاعاتی از زندگی مردمان عادی آن دوران را در اختیار پژوهشگران و باستان‌شناسان قرار می‌دهد، صورت گرفت.
این متخصص آرکئوژئوفیزیک تصریح کرد: دهانه غلامان در ۲ کیلومتری روستای قلعه‌نو از توابع شهرستان زهک و ۴۵ کیلومتری شرق شهرستان زابل واقع شده که این محوطه در بین سال‌های ۱۳۴۱ تا ۱۳۴۴ توسط یک گروه باستان‌شناس ایتالیایی به سرپرستی «امبرتو شراتو» شناسایی و کاوش شد و در آن ۲۷ ساختمان و محدوده‌ای تقریبی از شهر هخامنشی کشف شد.
وی با بیان این که از سال ۱۳۷۹ تا ۱۳۸۴ نیز محوطه توسط دکتر سیدمنصور سیدسجادی کاوش شد، افزود: بر اساس پژوهش‌های ایران‌شناسان و باستان‌شناسان این مکان یکی از ساتراپ‌های زمان هخامنشیان بوده و پایتخت درانگیانا یا درانجانای هخامنشی بوده است؛ اما تا کنون این مهم به اثبات نرسیده بود که با کشف کاخ هخامنشی در طول بررسی‌های آرکئوژئوفیزیک در دهانه غلامان امروز ما به طور یقین می‌توانیم این ساتراپ‌نشین زمان هخامنشی را درنگیانا یا زرنگی بنامیم که در کتیبه‌های هخامنشی از آن نام برده شده است.
محمدخانی یادآور شد: علاوه بر این کاخ، طی بررسی‌های انجام شده ۱۸ ساختار جدید دیگر در دهانه غلامان آشکارسازی شد و مطالعه بر روی منابع آب و کانال‌های آب در دهانه غلامان از دیگر فعالیت‌های انجام شده در این بررسی‌ها بود

برای دریافت اخبار در تلگرام عضو کانال خبرسیستان شوید
عضویت در تلگرام خبرسیستان


نوشته شده توسط:مدیر - 1774 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۶۸
برچسب ها:
دیدگاه ها

تصویر امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.