آغاز بادهای 120 روزه معروف سیستان و گردو غبار و آلودگی هوا

بادهای 120موسمی روزه از زمان شکل گیری سیستان در شمال سیستان و بلوچستان با این منطقه همزاد بوده و هر سال با آغاز این پدیده در اوایل تابستان مردم شاهد گرد و غبار و آلودگی هوا بعضا تا چند برابر حد استاندارد نیز هستند

روزهای گرم و آفتابی اواخر بهار در سیستان به همراه نسیم خوشی که از هامون می وزد خاموشی قبل از توفانهای 120 روزه این منطقه است که گاه شعاع دید را به 6 متر کاهش می دهد.
این بادها اقتضای طبیعت منطقه بوده و وزیدن آنها بصورت طبیعی دمای هوا را کاهش می دهد اما به سبب خشک شدن تالاب بین المللی گاه با وزش شدید بادهای 120 روزه دمای هوا در منطقه سیستان تا میزان زیادی افزایش می یابد.
بادهای 120 روزه در زمان گذشته که تالاب بین المللی هامون پر آب بوده همچون خنک کننده ای طبیعی عمل می کرده اما با خشکی هامون اینک خاک های بستر آن را به اطراف منتشر می کند و سبب شده تا منطقه سیستان رتبه نخست بیماری سل را در کشور بدست آورد و از سوی سازمان جهانی بهداشت نیز به عنوان آلوده ترین شهر دنیا معرفی شود.
این بادها همچنین سبب جابجایی شن های روان که همچون کوه های عظیمی در بسیاری از مناطق سیستان قرار دارند می شود.
گرچه در گذشته برای تثبیت شن های روان مالچ پاشی انجام شده اما اینک با گذشت زمان و عبور حیوانات، این مالچ ها اثر خود را از دست داده اند.
بادهای 120 روزه در شرایط کنونی منطقه سیستان نوعی مخاطره محسوب می شود و با توجه به اینکه گرد و خاک بسیاری را در هوا منتشر می کند سازمان جهانی بهداشت زابل را آلوده ترین شهر دنیا اعلام کرده که البته به گفته معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست این اعلام بر اساس آمار سال 2012 بوده است.
اما در صورتی که برنامه ریزی خاصی برای کنترل باد و گرمای این منطقه وجود داشته باشد می توان از شرایط شکننده کنونی بهترین استفاده را کرد و منطقه سیستان به قطب تولید انرژی های پاک و نو تبدیل شود.
تنها توربین بادی این منطقه در شهرستان هامون در سنوات قبل بیشترین میزان راندمان را در کل کشور داشته است بنابراین موضوع بادهای 120 روزه باید بصورت جدی پیگیری شود.
**آغاز بادهای 120 روزه در سیستان
بر اساس نامه ارسالی روز سه شنبه هواشناسی سیستان و بلوچستان به استاندار این استان که رونوشت آن نیز به ایرنا مرکز زاهدان ارسال شده است، مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان اعلام کرد: بر اساس آخرین نقشه های پیش یابی هواشناسی و با شروع بادهای 120 روزه در منطقه سیستان از فردا /چهارشنبه/ تا اواسط هفته آینده در شمال استان وزش باد نسبتا شدید رخ خواهد داد.
محمدرضا امیر مرادی ادامه داد: چهارشنبه وزش باد شدیدتر بوده و در برخی نقاط شمال استان سبب ایجاد گرد و خاک و کاهش شعاع دید و کیفیت هوا می شود.
وی افزود: وزش این بادها سبب کاهش دمای هوای شهرهای منطقه سیستان تا پنج درجه سانتی گراد می شود.
وی تصریح کرد: شدت باد از روز پنجشنبه تا شنبه کاهش خواهد یافت اما وزش آن باشدت کمتر در ساعات اولیه روز تداوم خواهد داشت.
وی خاطرنشان کرد: روزهای یکشنبه و دوشنبه هفته آینده سرعت وزش باد افزایش خواهد یافت و در نواحی شمالی و مرکزی استان مجددا پدیده گرد و خاک و کاهش نسبی دما انتظار می رود.
منطقه سیستان با پنج شهرستان زابل، هیرمند، زهک، نیمروز و هامون در شمال زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان واقع شده و همه ساله با بادهای موسمی 120 روزه که به سبب خشکسالی 18 سال گذشته به 160 تا 180 روز در سال افزایش پیدا کرده با مشکلات متعدد رو به رو است و برخی روزها شدت گردوغبار به 20 برابر حد استاندارد می رسد.

درباره‌ی مدیر

همچنین ببینید

اولتیماتوم فرماندار هامون به روسای ادارات این شهرستان جهت پیگیری جدی مصوبات سفر وزیر کشور به هامون

جلسه شورای اداری شهرستان به ریاست  مهندس علیرضا کیخا فرماندار هامون و حضور ائمه جمعه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تصویر امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.