آیت‌الله جنتی رئیس، موحدی و شاهرودی نواب اول و دوم مجلس خبرگان شدند

آیت الله هاشم بطحایی عضو مجلس خبرگان با اعلام این خبر افزود : آیت الله احمد جنتی در اولین جلسه مجلس خبرگان در دوره پنجم کاندیدای ریاست این مجلس شد که با کسب 51 رای توانست ریاست این مجلس را بر عهده بگیرد./برای انتخاب ریاست مجلس خبرگان آیات جنتی، شاهرودی و امینی کاندیدا شده‌ بودند.همچنین آیات موحدی کرمانی با ۶۵ رای و هاشمی شاهرودی با ۶۳ رای به ترتیب نواب اول و دوم رئیس مجلس خبرگان شدند. آیات خاتمی و دری نجف آبادی نیز به عنوان منشی‌های هیات رئیسه انتخاب شدند.
پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری امروز در حالی در محل مجلس قدیم برگزار شد که طبق اعلام قبلی شورای نگهبان مسئول برگزارکننده مراسم افتتاحیه بود.
به گزارش آفتاب، این مراسم با استقرار هیات رئیسه سنی شامل آیت‌الله سیدابوالفضل میرمحمدی به عنوان رئیس، آیت‌الله ابراهیم  ‌امینی به عنوان نایب رئیس و حجت الاسلام روح‌الله صدرالساداتی و حجت‌الاسلام احمد پروایی به عنوان منشیان جلسه برگزار شد.
طبق روال همیشه به خبرنگاران رسانه‌ها با ساعت‌ها تاخیر اجازه ورود به صحن علنی مجلس خبرگان رهبری داده شد.
حضور محمد یزدی و غیبت مصباح یزدی
از مطالب جالب توجه در این جلسه این بود که چهره‌هایی همچون آیت‌الله محمد یزدی و مصباح یزدی بود حائز اکثریت آرا نشدند و از حضور در مجلس پنجم بازماندند، اما آیت‌الله محمد یزدی در جلسه امروز حاضر شد. حضور غیرمنتظره احمدی‌نژاد و جلیلی هم در این جلسه سوژه مناسبی برای خبرنگاران و تصویربرداران شد، اما نتوانستند جای خالی معلم اخلاقشان را پر کنند.
حضور چهره‌ها و شخصیت‌های نظام
محمود احمدی‌نژاد رییس جمهور سابق کشورمان، محمدباقر قالیباف شهردار تهران، سعید جلیلی رییس پیشین تیم مذاکره کننده هسته‌ای، حجت‌الاسلام ناطق نوری رییس اسبق مجلس شورای اسلامی، سردار مومنی رییس راهنمایی رانندگی تهران بزرگ، سردار سرلشکر فیروزآبادی رییس ستاد کل نیروهای مسلح، سیامک ره‌پیک عضو شورای نگهبان، علی‌اکبر صالحی رییس سازمان انرژی اتمی کشورمان، حجت‌الاسلام مصطفی پورمحمدی وزیر دادگستری، محمود واعظی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهور، سیدرضا تقوی رییس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه سراسر کشور، تویسرکانی رییس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، حجت‌الاسلام منتظری دادستان کل کشور، ناصر سراج رییس سازمان بازرسی کل کشور، آیت‌الله محمد یزدی عضو شورای نگهبان، صفار هرندی وزیر اسبق فرهنگ و ارشاد اسلامی، دانش‌جعفری وزیر اسبق اقتصاد و امور دارایی، حسن قشقاوی معاون وزیر خارجه کشورمان، سرلشکر محمدعلی جعفری فرمانده کل سپاه پاسداران و … حضور دارند.
قرائت پیام رهبری توسط حجت‌الاسلام محمدی گلپایگانی
پیام حضرت آیت‌الله خامنه‌ای به اعضای مجلس خبرگان پنجم در مراسم افتتاحیه این مجلس توسط حجت‌الاسلام محمدی گلپایگانی رییس دفتری رهبری قرائت شد.
بخشی از این پیام به این شرح است: حراست دقیق و همه‌جانبه از هویت اسلامی و انقلابی نظام حاکم بر کشور و هدایت دستگاه‌های درهم‌تنیده‌ این نظام به سمت هدف‌های والا و عالیقدر آن است. ادای این مسئولیت سنگین نیازمند صلاحیت‌هائی است که در قانون اساسی به آن اشاره شده است.
گزارش انتخابات توسط دبیر شورای نگهبان
آیت‌الله احمد جنتی در مراسم افتتاحیه مجلس خبرگان رهبری گزارشی از انتخابات مجلس پنجم خبرگان رهبری و مجلس دهم شورای اسلامی را قرائت کرد.
در بخشی از این گزارش چنین گفته شد: میزان مشارکت در انتخابات ۶۲ درصد بود که یک درصد بیشتر از دوره قبل بود. بعد از انتخابات شکایات مطرح شده بررسی شد که در یک مورد به بازشماری و در یک مورد به بازبینی صندوق‌ها منجر شد که البته موجب تغییر در نتیجه نهایی انتخابات نشد و صحت انتخابات در سی و یک حوزه انتخابیه تایید شد.
سوگند اعضای مجلس پنجم خبرگان رهبری
 پس از قرائت گزارش آیت‌الله جنتی، سوگندنامه‌ای که توسط روح‌الله صدرالساداتی جوان‌ترین عضو قرائت شد، توسط دیگر اعضای مجلس خبرگان رهبری نیز گفته شد.
سخنرانی کوتاه رییس سنی مجلس پنجم خبرگان
آیت‌الله میرمحمدی به عنوان رییس سِنی مجلس پنجم خبرگان رهبری در سخنانی از اهمیت مجلس خبرگان گفت و برای اعضای مجلس پنجم آرزوی موفقیت کرد.
تنفس نیم‌ساعته و آغاز جلسه غیرعلنی مجلس خبرگان
ایت‌الله میرمحمدی پس از پایان سخنان خود با اعلام تنفس نیم‌ساعته و پایان مرحله نخست مراسم افتتاحیه مجلس پنجم خبرگان رهبری، خبر شروع جلسه غیرعلنی تا لحظاتی دیگر را اعلام کرد.
آیت‌الله جنتی رییس مجلس خبرگان شد
آیت الله احمد جنتی دبیر شورای نگهبان و عضو مجلس خبرگان با کسب ۵۱ رای به عنوان رئیس پنجمین دوره مجلس خبرگان انتخاب شد.
گفت‌وگوهای آیت‌الله هاشمی و حسن روحانی
از نکات قابل توجه جلسه امروز گفت‌وگوی آیت‌الله هاشمی، آیت‌الله هاشمی شاهرودی و حسن روحانی بود که در کنار یکدیگر نشسته بودند و در طول جلسه علنی مدام با یکدیگر خوش و بش می‌کردند.
با اعلام تنفس این گفت‌وگوها علنی‌تر شد و برای دقایقی حلقه‌ای از نمایندگان خبرگان اطراف آیت‌الله هاشمی و حسن روحانی تشکیل شد؛ در این میان بازار دیده‌بوسی‌ها و معارفه اعضای جدید به یکدیگر داغ بود. احمدی‌نژاد اولین فردی بود که با اعلام تنفس جلسه علنی را ترک کرد.
جهانگیری، واعظی و پورمحمدی که به عنوان وزرای دولت در این جلسه حضور داشتند برای دقایقی با روحانی گفت‌وگو کردند.
آیت الله هاشمی و حجت‌الاسلام حسن روحانی از چهره‌هایی بودند که به درخواست خبرنگاران به آنها دست تکان دادند.
حضور نماینده بدون لباس روحانیت؛ سوژه جالب عکاسان
حضور محسن اسماعیلی در جلسه امروز نیز از نکات قابل توجه بود چراکه برای اولین بار فردی بدون لباس روحانیت عضو این مجلس می‌شود.

درباره‌ی مدیر

همچنین ببینید

اولتیماتوم فرماندار هامون به روسای ادارات این شهرستان جهت پیگیری جدی مصوبات سفر وزیر کشور به هامون

جلسه شورای اداری شهرستان به ریاست  مهندس علیرضا کیخا فرماندار هامون و حضور ائمه جمعه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تصویر امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.