استاندار سیستان و بلوچستان: بافت و ظرفیت شهرهای استان شایسته مردم نیست

 

ستاندار سیستان و بلوچستان تاکید کرد که به دلیل منابع اندک درآمد شهرداریها، خشکسالی و بلایای طبیعی استان در 10 تا 15 سال، بافت شهری شایسته شهروندان نیست .

پایگاه اطلاع رسانی استانداری سیستان و بلوچستان نوشت: علی اوسط هاشمی روز چهارشنبه در همایش شهرداران استان پیشنهاد کرد، هفته ای به نام شهر و شهرداری نامگذاری شود تا مدیران و شهروندان بیشتر متوجه مسائل زیست شهری شوند و نگاه آنان را نسبت به شهر و مبلمان شهری تقویت کنیم.

وی با بیان اینکه 37 نقطه شهری استان به علت کمی منابع از سرانه بسیار پایینی نسبت به شهرهای استانهای کشور برخوردار است،خواستار توجه بیشتر مسولان وزارت کشور به سیستان و بلوچستان شد وگفت: اگر به عدالت اجتماعی می اندیشیم که از اصول درخشان اسلام است اقتضای آن توازن شهری است.

استاندار سیستان و بلوچستان افزایش سهم شهرداریهای استان از مالیات را در بهبود کیفیت خدمت رسانی به شهروندان موثر دانست و گفت: با توجه به تمرکز 85 درصد بودجه کشور در وزارتخانه ها و مرکز کشور مالیات طرحها و پروژه های بزرگ به حساب شهرداری تهران واریز می شود و سهم شهرداریهای استان از مالیات بسیار اندک است.

وی اظهار کرد: در صورت صدور مجوز پرداخت مطالبه شهرداری های استان از ادارهها و سازمانها از محل فروش سهام از سوی وزارت اقتصاد و دارایی بخشی از مشکل شهرداری ها حل خواهد شد و این یک ضرورت برای استان است.

وی افزود: هم اکنون توان شهرداری های ما حتی برای آسفالت خیابانها کم است و شهرهای ما بویژه مرکز استان از فضاهایی که لازمه انسان تنوع طلب و زیباجو است خالی و فاقد حداقل امکانات برای شهروندان هست.

استاندار سیستان و بلوچستان با بیان اینکه معماری شهری ما نیازمند بازنگری است گفت: شهرهای ما رنگ و بوی محلی و ملی ندارند، در حالیکه معماری ایرانی از سرمایه های کشور است و توجه گردشگران خارجی را به خود معطوف کرده اما ما به آن توجه نداریم.

وی افزود: تمام نهادها و سازمانهای مرتبط از جمله شهرداری ها با کمک سازمان نظام مهندس و شورای عالی معماری کشور باید در طراحی اصولی که شهرها را نظام مند کنند به هم کمک کنندتا از پراکندگی نگاه به مدیریت شهری فاصله بگیریم.

هاشمی به ضرورت مشارکت مردم در اداره شهرها پرداخت و گفت: پایداری و قوام و حیات نظام در گرو مشارکت مردم در اداره امور است و شهرداری ها می توانند با مردمداری به توسعه شهرها کمک کنند و این امر مستلزم این است که غیر انتفاعی به مسایل شهری اندیشیده شود زیرا با رویکردهای انتفاعی نمی توان در شهر فعال عمل کرد و مردم را همراه خود ساخت.

استاندار سیستان و بلوچستان با اشاره به موضوع حاشیه نشینی در شهرهای استان بیان کرد: حاشیه نشینی برای شهرها یک آسییب جدی و تضییع کننده حقوق انسانی و رنج مردم است که بی عدالتی و بی توجهی ما را نشان می دهد و تا زمانی که حاشیه نشینی وجود دارد بر اساس قانون و شرع نمی توان به سراغ دیگر ضرورتهای شهری رفت.

وی افزود: بسیاری از مردم حاشیه شهرها از حداقل زیربناها مانند آب آشامیدنی مناسب و آسفالت و خدمات شهری محروم هستند و در شهرهای سیستان به دلیل بادهای 150 روزه کار کردن برای شهروندان رنج آور و شکننده است و این نوع مباحث باید در نگاه عالی و بودجه ای دیده شود.

هاشمی همچنین تشکیل صندوق توسعه مشترک شهرداری ها را برای دسترسی شهرداری ها به وامهای ارزان و ارائه خدمت بیشتر به شهروندان ضروری خواند.

در این همایش علاوه بر شهرداران استان ،خندان دل معاون عمران و توسعه شهری وزارت کشور و باقر کرد معاون عمرانی استانداری و جمعی از مدیران شهری استان حضور داشتند.

درباره‌ی مدیر

همچنین ببینید

اولتیماتوم فرماندار هامون به روسای ادارات این شهرستان جهت پیگیری جدی مصوبات سفر وزیر کشور به هامون

جلسه شورای اداری شهرستان به ریاست  مهندس علیرضا کیخا فرماندار هامون و حضور ائمه جمعه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تصویر امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.