بخش اول مصاحبه با مهندس گرگیچ: نگفته هایی بعد از شش سال

1

امروز روبروی مردی نشسته ایم که نامش در تاریخ سیستان جاودانه خواهد ماند و این افتخار نصیب تیم خبرسیستان شد که بعد از سال ها دوباره یادی از مرد سخت کوشی کنیم که با سکوت به شهرمان آمد و شهرمان را ساخت اما با دلی زخم خورده مجبورش کردیم شهر را ترک کند . امروز همراه شدیم با مردمهربان و شهردار سابق شهرمان جناب مهندس گرگیچ که با وجود آن همه نامهربانی ، همچنان خودش را یکی از ما می داند و به آن افتخار می کند .


با وجودی که برایش سخت بود دوباره به آن روزها برگردد اما به خاطر دلتنگی اش برای سیستان حاضر به مصاحبه با خبرسیستان گردید. باشد که این مصاحبه تذکری باشد که دوباره اگر خواستیم مردانی که به شهرمان خدمت می کنند را زخمی کنیم به یاد این بزرگ مرد بیفتیم و پشیمان گردیم و از چنین افرادی همیشه و در همه حال حمایت کنیم .

جناب مهندس سلام خیلی افتخار دادید به خبرسیستان

با سلام به مردم سیستان و تشكر و سپاس از سايت خبرسيستان و خسته نباشيد به دست  اندركاران اين سايت.خوشحالم كه این موقعیت پیش آمد که از طريق سايت خبر سيستان با مردم شهر زابل ،  شهري كه در آن بهترين و بدترين خاطرات زندگي من و خانواده‌ام رقم خورد  حرف بزنم.

 جناب مهندس لطفاً يك بيوگرافي كوتاه از خودتان را بيان فرمائيد ؟

بنده رسول گرگيج فرزند امير، متولد استان گلستان  شهر آزادشهر که تحصيلات ابتدايي در خان‌ببين ، متوسطه در علي‌آبادكتول و تحصيلات عاليه در شهر گرگان میباشم.

بنده فارغ‌التحصيل در رشته علوم اجتماعي از دانشسراي تربيت معلم شهيد اسدي‌عرب(گرگان) هستم که در تاريخ 2/8/1360 به استخدام آموزش و پرورش علي‌آبادكتول در آمدم و بعنوان دبير در دبيرستان هاي اين شهر مشغول تدريس شدم.

در دوره‌هاي سوم و چهارم ، كانديداي مجلس شوراي اسلامي در شهرستان علي‌آبادكتول شدم.

در سال 1369 از وزارت آموزش و پرورش به صورت مأمور به وزارت كشور رفتم و در شهرهاي دهگلان در استان كردستان، تفرش،دليجان و خمين در استان مركزي وسراوان، ايرانشهر و زابل در استان سيستان و بلوچستان بعنوان شهردار مشغول بكار بوده‌ام.

معاونت شهرداري گرگان ، مشاور شهردار گرگان و مديريت پسماند استان گلستان از ديگر مسئوليت هاي من بوده است.

چرا شما هيچگاه حاضر به انجام مصاحبه نشده‌ايد. نخواسته‌ايد يا امكانش نبود؟

نخواسته‌ام مصاحبه كنم چون گوش شنوائي نمي‌ديدم.مي‌گويند مستمع صاحب سخن را بر سر ذوق آورد. حالا كه احساس كردم گوش شنوائي هست آمده ام که حرف بزنم و نگفته هایی را بیان نمایم.

عده‌اي معتقدند زابل با شما مي رفت كه به اوج برسد اما با رفتن شما به يكباره با سر به زمين خورد نظر خودتان چيست؟

زابل هميشه در طول تاريخ دستخوش تحولات عظيمي بوده است كه به لحاظ سياسي، اجتماعي، فرهنگي،اعتقادي و عمراني در تاريخ ثبت شده و ماندگار است.تاريخ سيستان گواه اين مطلب است كه عوامل مختلفي از درون و بيرون وجود دارد كه نمي‌گذارند وحدت عقلي براي عمران و آباداني سيستان بوجود آيد. هرگاه مرداني در زابل به قدرت رسيدند كه توانستند وحدت عقلي براي عمران و آباداني سيستان به وجود آورند و از همه توانمنديها استفاده كنند زابل به سمت اوج حركت كرد و عوامل تفرقه و اختلاف ضعيف مي شدند و هرگاه نيروهاي ضعيف بقدرت رسيدند وحدت عقلي ايجاد نشد و عوامل تفرقه براي حفظ منافع خويش زابل را به سرازيري سقوط حركت دادند.

فرمانداران،ائمه جمعه، شهرداران، نمايندگان مجلس، شوراهاي اسلامي شهر و سرداران طوايف مختلف در اين دايره در فراز و فرود زابل نقش اساسي داشته‌اند و تا مردم نسبت به اين مسائل حساس نباشند زابل گاهي در مسير پيشرفت و گاهي راكد و گاهي در مسير پسرفت قرار مي‌گيرد.

من بعنوان شهردار زابل سعي كردم با ايجاد وحدت عقلي بين مردم در عمران و آباداني شهر و استفاده از توانمنديهاي پرسنل سخت كوش شهرداري و اعتبارات  ملي و استاني از يك طرف و از طرف ديگر با درست هزينه كردن اعتبارات، هم فضاي عمومي شهر را براي شهروندان آماده كنم و هم با كارهاي زيربنائي از جمله ايجاد كمربنديها، فراهم نمودن بستر سرمايه‌گذاري و ساخت و ساز را به عنوان اصلي ترين محور مشاركت شهروندان، زمينه حركت شهر زابل را بسوي سازندگي فراهم كنم . اما یادمان باشد که مديران توانمند و مورد وثوق مردم براي سازندگي تاوان‌هاي سختي داده‌اند . همچنان كه براي بقاي خيلي از حاكمان سهراب به دست رستم كشته می شود.

آقای مهندس شما ، تاوان دادن برای خدمت به سیستانیان را بیان فرمودید لطفا کمی از این مسائل را شفاف با مردم در میان بگذارید.

اينكه مسئولين وقت زابل ، امام جمعه ، فرماندار ، نمايندگان مجلس ،  شوراي اسلامي شهر و مردم حتي پي‌گيري نكردند كه حقیقت موضوع را دریابند.حتی اعضاي شوراي سلامي شهر دو روز بعد جلسه گذاشتند و سرپرست شهرداري را تعيين كردند بدون اينكه از استاندار بخواهند موضوع را روشن کند و حمایتی هرچند کوچک از شهرداری که خوشان منصوب کرده بودند را داشته باشند ، من مجري مصوبات شوراي اسلامي شهر زابل بودم كه تماماً به نفع مردم و شهر زابل بود، اگر یک مورد خلاف آن باشد حاضرم بيايم و پاسخ دهم، ولي حق من اين نبود.

شنيده شده كه شهرداري كنوني دچار بدهکاری است نظر شما در رابطه با اين موضوع چيست؟ چرا همه شهرداران زابل بدهكار مي‌شوند؟

بنده در جريان بدهي شهرداري فعلی زابل نيستم ولي در 6 سال تصدي اينجانب به عنوان شهردار زابل در پايان سال   1385 با پرداخت كليه حق و حقوق پرسنل حتي عيدي و پاداش سال 1385 موجودي شهرداري زابل رقم قابل توجهي بود . بدون بدهي به پرسنل و پيمانكاران ضمن اينكه صدها ميليون تومان چك هاي تقسيطي در واحد درآمد بود كه در سال 86 وصول شد. و مدتها شهرداري بعدی از چك هاي تقسيطي زمان اينجانب هزينه مي‌كرد اين مطالب را حاضرم در يك مناظر تلويزيوني يا در يك نشست حضوري در شهر زابل به كساني ثابت كنم كه باور ندارند.

علت بدهي شهرداري زابل در هر زماني به اين دليل است كه شهرداران كارائي لازم و توان كافي را براي كسب درآمد پايدار ندارند و منابع درآمد شهرداري نظارت و كنترل نمي‌شود و از پرسنل توانمند شهرداري در همه زمينه‌ها خوب و اصولي استفاده نمي‌گردد بعنوان مثال جلوگيري از ساخت و سازها ، حفظ اراضي خالصه ، جذب اعتبارات ملي و استاني.

جناب مهندس از نظر مردم شهرداری اداره ای بود که برای هر کاری که باید درآن انجام شود پول های زیادی از مردم طلب می کرد اما همیشه بدهکار بود .پس جناب مهندس شما با این جواب به نوعی بیان نمودید که تنها شهرداری بودید که آنجا را  با درآمد تحویل دادید؟

بله روزي كه در تاريخ 27/12/79 شهرداري زابل را تحويل گرفتم، علاوه بر بدهي شهرداري به پيمانكاران ، پرسنل و کارکنان شهرداري نيز طلبكار بودند كه من ابتدا دستور پرداخت بدهی پرسنل را دادم ودر هنگام تحویل دادن شهرداری در 25/12/85 كليه مطالبات پرسنل شهرداري را پرداخت نمودم.بنده حتي با وجود اینکه میدانستم که دیگر شهردار نیستم اما كميته وصول چك درست كردم تا چك هاي تقسيطي را به موقع دريافت كنند و حق شهرداری از بین نرود.

دوست دارم موجودي شهرداري زابل و چك هاي تقسيطي را در 25/12/85  از بانك ملي و کمیته وصول چک دريافت كنيد تا برای همگان روشن شود که من چه چیزی را تحویل گرفتم و چگونه آن را تحویل دادم.

 لطفا كمي از دستاوردهاي خود در زمانيكه شهردار زابل بوده‌ايد را بيان بفرمائيد؟

افتتاح ترمينال ، احداث پارك يعقوب ليث ، احداث پارك ميدان رستم ، احداث بلوار گورستان ، احداث بلوار جاده قائم‌آباد و تعريض خيابان آن ، احداث كمربندي اطراف شهر ، بازگشايي بلوار هنگ مرزي ، ايجاد و احداث پاركهاي محله‌اي ، پياده رو سازي اكثر معابر سطح شهر ، آسفالت كوچه‌ها و خيابانها ، احداث بلوار زهك ، توسعه فضاي اداري شهرداري ، توسعه ناوگان اتوبوسراني ، بازگشائي بلوار كارگر شمالي ، احداث ميدان جاده قائم آباد ، خريد ماشين آلات عمراني، خريد خودروهاي حمل زباله (مكانيزه) ، ساماندهي جمع آوري زباله شهر با نصب باكس و جمع‌آوري مكانيزه.

بازسازي ساختمان شوراي شهر ، پياده‌روسازي و بهسازي بازار زابل ،واگذاري زمين جهت احداث دانشگاه علوم قرآني و حوزه علميه خواهران ، باشگاههاي ورزشي و ساختمان انتقال خون.

جناب مهندس، شما به عنوان بهترين شهردار زابل بعد از انقلاب (به گفته مردم سيستان) فكر مي‌كنيد مشكلات شهري زابل از كجا ناشي مي‌شود؟

به نظر بنده عدم استفاده درست از توامندي هاي همه مردم و نيروهاي شهرداري عامل اصلي مشكلات زابل مي‌باشد . شهرداري زابل پرسنل توانمند و شهر زابل مردم فهيمي دارد.

یعنی شما اعتقاد دارید شهرداری زابل با همین بضاعت هم می تواند دوباره شهرساز باشد و خدمات خوب ارائه کند؟

قطعاً   : بهتر است یادآوری کنم که روزي كه بنده شهرداري را تحويل گرفتم اوضاع بسیار بدتر از وضع کنونی بود و مردم هيچ اميدي نداشتند ولي با تلاش شبانه روزی بنده و همکاران توانستیم از آن حالت شهرداری را خارج کنیم. و مردم اميدوار به سرمايه‌گذاري و ساخت وساز شدند وتوانستیم درآمد شهرداري را به 3 برابر برسانیم . خيلي از كارها انجام شد مثل پياده‌روسازي اكثر خيابان‌هاي اصلي شهر ، آسفالت خيابان‌ها و كوچه‌ها و معابر.

گویا شما از پرسنل شهرداری زابل راضی هستید؟

بله از تلاش ، همراهي و توانمندي پرسنل راضي بودم. اما از اينكه به جز يك نفر بقيه هيچ توجهي به خانواده‌ام نكردند. حتي جرأت سلام كردن به من را هم نداشتند ناراضي هستم.

 زمانيكه شما به عنوان شهردار زابل انتخاب شديد شهر زابل اوضاع خوبي نداشت شما چگونه توانستيد زابل را از آن حالت خارج كنيد؟

با وحدت و همدلي همه نيروهاي شهرداري در جهت عمران و آباداني و ايجاد 11 كميته و كميسيون در شهرداري ، استفاده از همه ديدگاهها و هماهنگي با دیگر ادارات و سازمانها كمر همت براي سازندگي زابل بستيم.

شما دليل اينكه شهرداران در زابل موفق نيستند را چه مي‌دانيد؟

شهرداران بدون هدف و برنامه صرفاً فقط بعنوان شهردار مسئوليت مي‌گيرند و برنامه و هدفي براي شهر ، شهرداري و شهروندان ندارند.

شما از واژه شهرداران بدون هدف استفاده کردید .چطور می شود یک شهردار را به سمت اهداف دست یافتنی برای شهری بهتر سوق داد؟

مردم و شورا فرصت تربیت شهردار را ندارند. بلكه بايد فردی با تجربه و توانمند و داراي برنامه را به عنوان شهردار انتخاب كنند تا با هماهنگي شورا ، مردم و پرسنل شهرداری بتواند مشكلات زابل را حل نمايد.

جناب مهندس فرمودید که در انتخابات نباید به مسائل قومی قبیله ای اهمیت داد و باید به برنامه کاندیداها توجه نمود اما زابل همیشه با این موضوع درگیر بوده و همیشه هم چوب آن را نیز خورده است .چطور می شود این رویه را اصلاح کرد؟

نگاه و ديدگاهمان را بايد به مسائل كلي و بخصوص عمراني و زندگي شهري عوض كنيم. همانطور كه براي سلامتيمان وقت كافي و حساسيت ويژه داريم تا به دکتر خوب و متخصص مراجعه كنيم ، مديريت سازندگي هم نياز به تجربه و تخصص دارد.

 به نظر شما چرا فضاي سبز زابل به جاي پيشرفت روز به روز پسرفت مي‌كند؟

قبل از ايجاد فضاي سبز بايد به فكر نگهداري آن بود به همين دليل ، اول زمينه براي نگهداري و بعد از آن ايجاد فضاي سبز بايد در دستور كار شهرداري باشد.

نگهداری و مراقبت همیشه هزینه بیشتری از ایجاد دارد چطور می شود این هزینه ها را بدون اینکه به مردم فشار وارد شود تامین کرد ؟

منابع درآمد شهرداري اگر درست ساماندهي شود و در جای خودش هزینه گردد هر بخش مي‌تواند از اعتبارات شهرداري استفاده نمايد از جمله فضای سبز .

زيرا سرفصل‌هاي درآمد و هزينه كاملاً در شهرداري شفاف و روشن است  اما درست و به جا هزينه نمي‌شود.

 در زمان شما چقدر به فضاي سبز اهميت داده شد و سرانه آن زمان را چقدر توانستيد افزايش دهيد؟

وضعيت فضاي سبز در زمان تصدي اينجانب از دو نگاه قابل بررسي است . اول حفظ و ساماندهي وضع موجود و دوم احداث و ايجاد فضاي سبز با اولويت نگهداري آن.مردم كاملاً در جريان توجه اينجانب به همه جوانب شهري از جمله فضاي سبز بودند.

در زمان شما چند پارك و فضاي سبز در شهر ايجاد شد؟

پارك يعقوب ليث ،پارك ميدان رستم ، دهها پارك محله‌اي و همچنين  ميادين و بلوارها كه داراي فضاي سبز و آب‌نما بودند.

شما پارك يعقوب ليث را ساختيد. تنها پاركي كه بعد از سالها در زابل ايجاد شد چرا زابل پارك كم دارد و متأسفانه به اين موضوع توجه چنداني نمي‌شود؟

در سوال های قبل اشاره داشتم که شهرداري‌ها بايد اول به فكر فضاي سبز موجود باشند بعد با اولويت نگهداري ، به احداث فضاي سبز اقدام كنند.

آقاي مهندس چرا زابل جايي براي تفريح ندارد؟ چرا هيچ شهربازي يا سينمايي در زابل فعال نيست؟

به دلیل عدم فعال بودن بخش خصوصی ، باید امنيت سرمايه‌گذاري به مردم داده شود تا سرمايه‌گذارجرأت ايجاد اماكن تفريحي و رفاهي در شهر زابل را داشته باشد.فضاي عمومي زابل براي ايجاد و احداث چنين مکان هایی مناسب است . به دلیل وجود دانشگاه وتعداد بالای دانشجو، پتانسيل مناسبي براي سرمايه‌گذاري فراهم نموده كه متأسفانه به آن توجه نمي‌شود.

در زمان شما وضع فاضلاب شهر سروسامان داده شد و اكثر خيابان‌ها و كوچه‌هاي زابل آسفالت گرديد اما چطور شد كه باز هم اين مشكلات دوباره دامن شهر را فراگرفت ، آيا كارهاي شما زيربنائي نبود؟

انجام شبكه فاضلاب در آن زمان یک کار کارشناسی شده و زيربنائي براي شهر زابل بود.اما مرمت و بازسازي بايد در طی این سالیان توأمان انجام می گرفته تا مانع از خرابی شبکه گردد.باید هزينه‌هاي دريافتي از آب و فاضلاب براي نگهداری و جبران آسیب های وارده باشد نه پرداخت حقوق پرسنل. به همين دليل فاضلاب زابل مجدداً با مشكل مواجه شد

با تشکر از همراهی شما عزیزان. بخش دوم مصاحبه که شامل ادامه ای از روند کاری جناب مهندس در شهرداری و در آخر هم بررسی دلایل کنارگذاشتن جناب مهندس و پرده برداری ازخیانت بعضی افراد به سیستان می باشد سه شنبه صبح در سایت قرار می گیرد.

درباره‌ی مدیر

همچنین ببینید

اولتیماتوم فرماندار هامون به روسای ادارات این شهرستان جهت پیگیری جدی مصوبات سفر وزیر کشور به هامون

جلسه شورای اداری شهرستان به ریاست  مهندس علیرضا کیخا فرماندار هامون و حضور ائمه جمعه …

30 نظر

 1. دلسوزسیستان

  ممنون خبرسیستان

  چقدر اشتباه کردیم که این شهردار را از دست دادیم 

  مصاحبه خوبی بود بی صبرانه منتظر بخش دوم هستم

 2. راست میگه به خدا شبانه روز کار میکرد من یادمه شهر کلی تغییرکرد

 3. شهرداران بدون هدف !!!!!!!!!!!!!

  چه جمله ای گفت …
  دمش گرم

 4. حيف همجين شهرداري بخدا . اينم از وضعيت الان شهرما.  

 5. علي شهركي

  قدر زر زرگر شناسد قدر گوهر گوهري

 6. محمد از خمین

  با سلام به دوستان بابت این مصاحبه/شهردار گرگیج کسی بود که در شهر امام خدمت کرد وتوانست قلب مردم را بدست اورد گرگیج با روابطی که با ارکان قدرت داشت ودارد می تواند زابل را احیا کند کسی که از نزدیک در حضور استاندار ونمایندگان بعنوان نماینده استان با خاتمی مذاکره کرد وبرای استان وشهر خمین اعتبارات ویژه گرفت. خدایی خمین را ابادکرد بعنوان یک ایرانی همیشه بیادش هستیم

 7. کریم کشته

  سلام و درود به شما زحمتکشان بعناون یک سیستانی با ساختن قهرمان موافق نیستم ودر عملکرد گرگیج هم نقاط ضعف بود ولی از حق نگذریم که ایشان برنامه داشت ومهمترین چیز هم این بود که باج نمی داد وحرف حق میزد ایکاش شورای شهر زابل ایشان را مجدد بیارن وبزارن که کاراش را ادامه بدهد

 8. با تشکر از شما بابت این مصاحبه بی نظیر خدایی چطور حاج رسول را راضی به مصاحبه کردین؟ ماکه در گلستان هرچه کردیم نتوانستیم ایشان را راضی به مصاحبه کنیم. هر جلسه که حاج رسول در ان باشد به کسی توهین نمیشود واجازه نمی دهد زحمات کسی زیرسوال برود وکسی از مسیرعدالت خارج شود. با اجازه شما عین مصاحبه را با ذکر منبع وتوضیحات وتشکرویژه از شما در سایت گذاشتیم که دوستان با دیدگاه این عزیز آشنا شوند.هنوز هیچی نشده خیلی از سایت ها از این منبع استفاده کرده اند.بعنوان یک همشهری به شما تبریک می گویم بابت این کار بزرگ ودر اصل کلاس تاریخ وعبرت آموزی

  • با سلام دوست گرامی

   خواهش میکنم .امیدوارم که همیشه موفق باشید
   با ذکر منبع هیچ اشکالی ندارد
   موفق باشید

 9. زادسروان

  خدایا اشتباهی بزرگ بود بخشش از تو
  همه به یاد دارن زحمات بی دریق مهندس را سیستان در اون زمان بهشت شده بود مگه نه خدایا میشه دو باره اون روزها بیاد

 10. بنظرم باید شورای شهر جدید زابل با دعوت از رسول گرگیج از ایشان دلجویی کنند واز ایشون بخواهند اگر به زابل برنمی گردند حداقل بعنوان مشاور به توسعه زابل وتغییر چهره شهر کمک کنند. هر انسانی مخالف ومشکل هم دارد ایشان هم امامزاده نیست ولی توی هرشهری بود توانست خودش را اثبات منه واین یعنی آبرو برای خودش وسیستان. من که موافقم دوباره برگرده ومنتظر بخش دوم مصاحبه هستم

 11. زابلی زجرکشیده

  بنظرم الان که دوباره بحث اعتدال مطرح است بهترین چهره برای آبادانی زابل حاج رسول گرگیج باشه. من خودم انتقاداتی به ایشان داشتم وچندین بارهم به ایشان گفتم و ایشان نیز با رویی گشاده در دفترش از من شنید ولی خیلی چیزها در زابل برعلیه ایشان بود دلیلش هم رک بودن مهندس بود چون نمی خواست باج بدهد واز سویی دورویی بلد نبود وهمیشه به تخصصش متکی بود واز سویی جناب استاندارهم در مورد ایشان خوب عمل نکرد درحالی که زمین ساخت اماکن مذهبی را به دستور استاندار شبانه تقدیم کرد.گذشته ها گذشت از مهندس گرگیج قهرمان نسازیم ولی بهش ظلم هم نکنیم ما باید از خانواده اش معذرت خواهی کنیم.من منتقد مهندس گرگیج هستم وحاضرم در یک جلسه ایرادتش را هم بگم ولی اجازه نمیدم به یک سیستانی ظلم بشود

 12. ایکاش بیغرض ومرض درمدح کسی سخن میراندیدکه نه آنگونه بودکه گفت:شمارااولاًبه خواندن مصاحبه گندم پرس باسعیدافسری دعوت میکنم ثانیاًشبهه ای ایجادنشودمن طرفدارویافامیل هیچکس هم نیستم وفقط مشاهدات خودرابعنوان شهروندزابل که بارهاوبارهاشاهدغروروتکبربی حصروحدایشان وکارمندانش بامردم بودم،رابیان میدارم .ایشان ازدرآمدمیگوینددرست است تمام مطالبات شهرداری راازمردم بی پارتی وضعیف میگرفت اماقدرتمندان وزورمداران شهر…اگرکس ویاکسانی درشهرداری داشتی بدون یک ریال میتوانستی ازهرطلبی بگذری یعنی اوج پارتی بازی درزمان ایشان رواج داشت.فقیروبیچاره هایی رادیدم که برای گرفتن تخفیف جرایم ویاکسب پروانه کارو…چقدرناله میکردندواوباپیراهن آستین کوتاه ودرحال خوردن صبحانه ….شورای شهردرچنگش بودودادکسی رادادرسی نبودبافرمانداردرگیرو…اوبرای شهرداران بعدی طلبی نگذاشت که بنده خداهاازمردم بیچاره بگیرند.ستمی که برتوسعه زابل رواداشت حالاحالاهاجبران نخواهدگردیدپس بیجهت ازاوبت نسازید.آری اوزبان گویایی داشت وروابط عمومی خوبی وبسیاری ازاموال شهرداری رانیزصرف تبلیغات و…نمودودرآخرهم….

 13. علي شهركي

  سلام
  من نخواستم حرفي بزنم ولي اقا رضا سكوت مرا شكست
  من بعنوان شهروند زابل ميخواهم به رضا بگويم ايا درب باز دفتر گرگيج كه به روي همه باز بود نشان از تواضع ايشان نبود!!
  ابا كسي كه جلوي چشم مردم صبحانه ميخورد گواه بر بي ريايي و مردمي بودن او نبود!!
  پيراهن استين كوتاه گرگيج را ديدي اما ٢٤ كار شبانه روزي او و پرسنل را نديدي !!
  بهتر است واقع گرا باشيم اقا رضا اگر مدركي در خصوص پارتي بازي زمان گرگيج داري مستند ارائه بده !گرگيج بت نيست معصوم هم نبود اما مديري شايسته و لايق بود كه سيستان به خودش نديده بود عملكرد او گواه اين مطلب است…

 14. آقا رضا 

  یعنی الان که میری تو ادارات رئیس اداره میاد به استقبالت و تو شهرداری هم که گل و بلبل شده و جریمه ای اصلا درکار نیست و پروانه کارهم که میفرستن دم خونتون ؟؟؟؟؟؟؟؟ 
  آره؟؟؟؟؟؟؟
  بیخیال دوست گرامی .نگاهی به وضع شهر بکن و الکی از کسی طرفداری نکن 
  کاش شهردارای بعدی هم لااقل کاری میکردند

 15. امیرحمزه

  باسلام 
  ضمن تشکر از خبرسیستان برای توجه و ارج نهادن به بزرگ مردانی که به خاطر ناملایمات نتوانستیم از ارزش هایشان استفاده کنیم .
  باتوجه به گفته ها وکارهایی که ایشان «مهندس گرگیج»در سیستان انجام داده اند وهنوز پس از گذشت چندین سال از آن روز ها به صورت برجسته و نادر در سیستان موجود می باشد نشان دهنده ی این است که متاسفانه در سیستان از چنین مردانی یا نداشتیم یا اگر داریم  محدود هستند.

 16. سلام دوستان اینطورکه معلومه اقا رضا ازفامیلا اقای دهمره شهر دار فعلی زابل میباشد چون  سایت گندم پرس هم از اقای یونس دهمرده میباشد من متأسفم واسه اقای دهمرده که شهرداری رو با مزرعه و گوسفنداش اشتباه گرفته . واقای افسری یکی از باج خورای خودشان میباشد .باتشکر

 17. بعد از رفتن اقای گرگیچ شهر چه پیش رفتی داشته .هیچ   وروزبه روز پس رفت میکنه بعد یک عده ای میان از فامیلا طرفداری میکنن .نکنین اقا اینکارا رو  همین طرفداریها باعث عقب ماندگی شهرما شده به فکر شهرباشین ن به فکر پست و مقام فامیلاتون

 18. درجواب آقای شهرکی:دوست عزیزایکاش نوع صبحانه خوردن وآستین کوتاه نامبرده درجلوی زن وبچه مردم رادیده بودی آنوقت…سندمکتوب درموردپارتی بازی اینروزهاوآنروزهاوکلاًهمه جاجورکردن کارمن وتونیست وکارمقامهای امنیتی اطلاعاتی است آنچه که مابعنوان مردم عادی میبینیم آن است که دردرخواستی مشابه کارفلان کس سریع انجام میشودبدون هیچ عذروبهانه ای ولی کارمن وامثال من باهزارخواهش وتمنابدون آنکه عذری داشته باشدروزهاعقب بیفتدویابالجبازی فلان وفلان کارمند….
  درجواب جوادآقای گل:نه ازهیچ مسئولی انتظاراستقبال ازارباب رجوع نیست واصولاًدرفرهنگ پشت میزنشینی اینکارجزبرای دوستان کسرشان است وجریمه هرخلاف راچون راهنمایی رانندگی بایدپرداخت اماوحدت رویه جریمه ونحوه اخذپروانه نه درزمان آن آقاونه دیگران شرط است که بعضیهابراحتی میگیرندوبعضیها….بالاغیرتاًچنین نیست!!!!ازکسی هم طرفداری نکردم وعرض کردم فامیل ویادوست هیچکس هم نیستم من نظرم راگفتم ودردنیای ارتباطات مجازی نظردادن که نبایدتاوان طرفداری ازاین وآن تلقی شودشمامجازیدساعتهاوروزهاوهزاران مطلب درمدح ویاذم کسی بگویید.
  درجواب آقاویاخانم f:خداشاهداست که من فامیل دهمرده ویامدیرسایت گندم پرس نیستم فقط نظرات آقای افسری راکه منتخب مردم است رادرموردآن آقاخواندم ونکاتی جدیددیدم که لازم است جواب بدهندوشماهم بهترآنست آن مصاحبه راهم بخوانیدبدنیست.لازم هم نیست منهم مثل شما،شمارامتهم به فامیل آن آقای محترم بنمایم .شهرمانه درزمان آن آقاونه بعداًپیشرفتی نداشته واین اظهرمن الشمس است اماببینیدمیلیونهاتومان صرف خیابان فردوسی (حدفاصل چهارراه شهربانی تاآموزش وپرورش شدوحیف ومیل،یعنی پول همان مردم بیچاره مثل من!!!ودوباره طرح باهمان مبلغ ….)جوابگوی این حیف ومیلهاکیست؟وچه کسی جزمردم ضعیف تاوان این کج سلیقگی آقایان رامیدهند؟من معتقدم شورای شهرسلیقه ای عمل نکندوشایسته سالاری رادرانتخاب شهردارمدنظرقراردهدوازاوبازخواست نمایدوجلوی حیف ومیل اموال مردم رابگیردوکسی راانتخاب نمایدکه فارغ ازفامیل بازی و….باشدیعنی کسی باتجربه وبافکری نووبااعلای درجه شهرشناسی وشهرسازی که اقتضای طبیعت زابل رانیزبداندوالسلم ودیگرحرفی ندارم وباهمه دوستان ونظراتشان احترام میگذارم ومسلماًباهمین تضارب افکارمیتوان به شهرداربعدی کمک نمودونبایدبابسیج افکارعمومی کسی رابه شوراتحمیل نمود.

  • دوستان گرامی

   لطفا همدیگر را قضاوت نکنید و فقط نظر خود رابیان نمائید .

   در جواب آقا رضا در مورد سوالی که بابت دلیل کم عرض کردن خیابان منتهی به آموزش و پرورش برایشان پیش آمده عرض کنم که در اون مورد را هم ما از جناب مهندس سوال پرسیدیم .لطفا سه شنبه بخش دوم مصاحبه را هم بخوانید

   با تشکر از تمامی نظرات شما

 19. ازمدیرمحترم سایت کمال تشکررادارم که نظرات کاربرانشان رابی کم وکاست منتشرمینمایدموفق ومنصوروپیروزباشند.

 20. با سلام وآرزوی قبولی طاعات وعبادات همه هموطنان عزیزم خصوصا همشهریان باصفای سیستانی ام
  بنده ساکن گرگانم وبرای اولین بار درسال هفتادوهفت به زابل سفر کردم بخدا قسم خیلی ناراحت شدم از وضع شهر و نظافت و فاضلاب و ابتدایی ترین خدمات شهری که حق مردم شریف سیستان میباشد خبری نبود وبسیار تاسف خوردم و بر حقارت و ذلت آنچه همشهریان ما در گلستان میکشند بیشتر شد ما که مدعی تمدن شش هزارساله هستیم! بگذریم خدا توفیق داد پنج سال بعد سفر دیگری داشتم که خداشاهد بود که گیج ومنگ شده بودم که آیا این همون شهره؟؟وبکل تغییر کرده بود و چقدر گسترده و تمیز وزیبا شده بود اونجا بود که بخودم افتخار کردم که یک سیستانیم و تا آن موقع آقای گرگیج رو نمیشناختم وامروز خوشحالیم که از خدمات و تفکر مدیریت شهری و اجتماعی و فرهنگی ایشان در پیشرفت و آبادانی شهر گرگان بهره میبریم وباعث افتخار هر سیستانی گلستانی میباشد
  به امید پیروزی و شادکامی هموطنان گلم و خصوصا سیستانیهای همیشه مظلوم

 21. کاربر بنیاد نیمروز

  تشکر ویژه از خبر سیستان و دوست داران زحمت کشان سیستان ورجاوند حاج رسول مردی بی همتا و دوست دار عدالت بود ممنون از شما و دوست دارن دوست دار سیستان رنج کشیده انشالله دوباره شاهد مسولان دلسوز برای سیستان باشیم

 22. سلام من از عملکرد گرگیج علی رغم تمام مشکلات شهری زابل بی نهایت ممنونم انچه در توان داشت گذاشت اینکه رودر روی خیلی از مرکز نشین ها برای حق سیستان ایستاد خیلیه.ضمنا از ادمین خواهش می کنم که هر نظری را تائید نکنه چون نباید حرمت کسی را برد. من یقین دارم در زابل خیلی از افراد موافق ایشان هستند ولی اونایی که ضربه خوردن شاید بخواهند از این فضا استفاده کنند وبه ایشان خدای ناکرده توهینی بشود چون به اندازه کافی از ما کشیده بنده خدا

 23. امیرهادی سندگل

  با سلام و عرض ادب خدمت هم ولایتی های عزیزم-عزیزان -سروران خودتان را بازخواست نکنید- این خواست خدا بوده که دوباره حاج رسول گرگیج به گرگان برگرده و به ادامه راه خود در استان گلستان که همان آبادانی و خدمت بود بپردازد-دوستان من شک نکنید گرگیج بعنوان یک مسئول هیچ وقت به سیستان باز نخواهد گشت حتی شهردار-ذهن خود را درگیر آمدن یا نیامدن حاج رسول نکنید او هیچ وقت ظلمی که در حقش شد را فراموش نخواهد کرد و برنمیگردد-حاج رسول در گرگان خواهد ماند در کنار ما سیستانی ها و گلستانی های عزیز و قدرشناس-چون ما گرگیج را دوست داریم او را همچون همیشه میخواهیم و قدرش را هم میدانیم-حاج رسول گرگیج از آزادشهر برخواست-در گلستان اسطوره شد-به سیستان خدمت کرد-ودر گلستان جاودانه خواهد ماند.

  • دوستان و همکاران محترم

   خبرسیستان نسبت به درج این مصاحبه و مصاحبه بخش دوم ، همه عزیزان رسانه ای را آزاد می گذارد تا بدون ذکر منبع این مصاحبه را به اطلاع خوانندگان خود برسانند .

   با تشکر

 24. ماشالله خلیلی

  بادرودبر مردی که سیستانی بودنش را گم نکرده ونخواهد کرد مردی که سالهای زیستنش در سیستان را صرف ابادانی وتغییر چهره شهری کرد که انزمان بوی بدفاضلابش مردم رابه ستو ه اورده بود مردی که شهرداربودنش در انسانیت ومردانگی سپری شد حاج رسولی که رسالتش ونگاهش سیتانی زیبا بود ولی تعدادی از مسوولین ومردم ما اورا با نامهربانی بدرقه کردند حتی در مدرسه پسرش را نیز بانگاهی میدیدند که گویا فرزند قاتلی هست وباید اعدام شودمتاسفم برای شهری که هنوزباقوم گرایی وفامیل گرایی میخواهد شهری مدرن وزیبا داشته باشدهنوز به دنبال مقاصد قوم خویشندولی در باره سیستان ومنطقه نمی اندیشند بنده به عنوان یک فرهنگی همیشه از ایشان به عنوان مردی بزرگ یاد میکنم وبه پاس خدمتگزاری ایشان در منطقه همیشه برای ایشان وخانواده شان ارزوی سلامتی وبهروزی دارم جناب اقای گرگیچ شاد باشی وشاد زی ومانا. سعدیا مرد نکونام نمیرد هرگز …مرده انست که نامش به نکویی نبرند

 25. باسلام
  خیلی مطالب مفیدی است وبا این اهداف وبرنامه های مهندس گرگیچ بنده یاد می کنم از مهندس غلامرضا عسکری کاندیدای چهارمین دوره شورای شهر زابل که همین ایده ها وافکار را داشتند (میتوانید به اهداف وبرنامه های کاندیدا رجوع کنید ) که همیشه تاکیدداشتند:
  ” فرد به عمل شناخته میشود نه به شعار ” و عده ای متاسفانه به تخریب ایشان پرداختند وگفتند که مهندس عسکری اصالتا” بیرجندی است وذهنیت را عوض کردند .درحالی که ایشان اصالتا سیستانی بودند.

 26. باسلام وعرض ادب
  بنده نیز آقای مهندس عسکری را می شناختم ایشان افکار وایده های نو داشتند وواقعا” برای آباد نمودن شهر زابل آمده بودند وشهر ما نیاز به اینگونه افراد دارد .

 27. مردم شهر تفرش از استان مرکزی هیچ گاه زحمات بی دریغ شما را فراموش نخواهند کرد . پایدار باشی و استوار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تصویر امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.