خطرناک ترين آتشفشان هاي فعال ايران و جهان

996171
بعد از زلزله مهيب سراوان که 7.5 ريشتر مقياس آن بود، خبرهايي از فعاليت آتشفشان تفتان به گوش مي رسد. به گزارش خبرآنلاين، عبدا… سعيدي زمين شناس به مهر گفته است اين که گفته شود زمين لرزه 7.5 ريشتري سراوان امکان دارد بر فعاليت اين آتش فشان تاثير بگذارد دور از انتظار نيست و بايد منتظر آينده بود.اين زمين لرزه مي تواند در رفتار اين آتش فشان تاثير گذار باشد علاوه بر اين که مي تواند در فعال کردنش اثر بگذارد هم چنين مي تواند فعاليت کنوني آن را نيز کاهش دهد.وي با اشاره به ژرفاي زمين لرزه افزود: ژرفاي 90 کيلومتري مي تواند بر اين کوه آتش فشان موثر باشد. هم چنين در چند سال اخير در مورد فعاليت هاي آتشفشاني دماوند شايعاتي به گوش رسيد که نگراني هايي را به همراه آورد که البته توسط مسئولان اين موضوع رد شد .
آتشفشان هاي مشهور ايران

آتشفشان استان ارتفاع(متر) آخرين فوران

1 دماوند مازندران 5670 نامعلوم

2 سبلان اردبيل 4811 دوران هولوسن

3 تفتان سيستان و بلوچستان 3490 نامعلوم

4 سهند آذربايجان شرقي 3707 دوران هولوسن

5 بزمان سيستان و بلوچستان 3490 نامعلوم

6 قلعه حسن علي کرمان – هولوسن

آتشفشان هاي منطقه:

خطرناک ترين آتشفشان هاي جهان

در حال حاضر 10 تا از خطر ناک ترين آتشفشان هاي دنيا هستند که بيشترين نگراني زمين شناسان متوجه آنان است.

در اين ميان آتشفشان منطقه يلو استون در آمريکا که از آخرين فورانش 640 هزار سال مي گذرد گويا از همه خطرناک تر است.اين آتش فشان که در منطقه زيبا و گردشگري پر از آبفشان و مناظر صخره اي قرار دارد يک سوپر آتش فشان است که در صورت فوران، مي تواند پرونده بشريت را در هم پيچد. فوران آن 25 هزار بار بزرگ تر از آتش فشان سنت هلن در 1980 خواهد بود.

آتشفشان کشور آخرين فعاليت

1 يلو استون آمريکا 640000سال قبل

2 وزوو ايتاليا 1944

3 پوپوکاتپتل مکزيک 2000

4 ساکوراجيما ژاپن 1914

5 گالراس کلمبيا فعال

6 مراپي اندونزي فعال از 1548

7 نيراگونگو کنگو 2002

8 اولاوون گينه نو فعال

9 تاال فيليپين 1573

10 مااونالائو هاوايي 1984

معروفترين فوران ها

فوران سال 79 ميلادي وزوو

اين آتشفشان حدود 25٬000 سال سن دارد، و در طول تاريخ بارها به شدت هاي متفاوت فوران داشته است. فوران سال 79 معروف ترين فوران وزوو است، که موجب تخريب شهرهاي پمپي، هرکولانوم، اوپلونتيس و استابيا شد. پيش از اين فوران، فعاليت هاي اين آتشفشان براي چند صد سال، به زمين لرزه و خروج گاز محدود بود. ساکنان اطراف وزوو نيز به زمين لرزه هاي مکرر اين مناطق عادت کرده بودند. به همين دليل، هنگامي که فعاليت هاي اين آتشفشان افزايش يافت، توجهي به آن ها نشد. هم چنين، خشک شدن چاه ها و چشمه ها اوايل ماه اوت 79 نيز هشدار محسوب نشد. سرانجام، وزوو در 24 اوت اين سال فوران کرد.

اين فوران در دو مرحله انجام شد و دو روز به طول انجاميد. ابتدا، فوراني پلينيايي به مدت 18 تا 20 ساعت موجب بارش سنگ و خاکستر بر روي دامنه جنوبي کوه شد و شهر پمپي را به زير 2٫8 متر خاکستر فرو برد. آنگاه، فوراني ديگر از نوع پله اي رخ داد و بهمني از توده هاي داغ گاز و خاکستر جوشان زمين هاي اطراف را در بر گرفت. اين بهمن ها موجب خفگي و سوختگي افرادي شد که در شهرهاي اطراف آتشفشان باقي مانده بودند، و اين شهرها را به زير لايه اي از خاکستر دفن کرد. شهرهاي هرکولانوم و اوپلونتيس بيش ترين مقدار اين بهمن ها را دريافت کردند.

فوران 18 مه 1980 سنت هلن

روز 18 مه 1980 ساعت 8:32 بامداد، زمين لرزه اي به شدت 5٬1 ريشتر سنت هلن را لرزاندکه در نتيجه آن همه دامنه شمالي کوه در بالاي برآمدگي ايجادشده، شروع به ريزش در امتداد شکاف شرقي-غربي ايجادشده در قله کرد. بر اثر اين ريزش، بهمن واريزه بزرگي به وجود آمد که درعرض چند دقيقه به درياچه اسپيرت رسيد.

از سوي ديگر وقوع اين انفجار و ريزش بهمن سبب بيرون ريزي حجم زيادي از موادي شد که بر بالاي منبع کم عمق ماگما در زير برآمدگي دامنه شمالي کوه وجود داشت. براثر فشار آزادشده، ماگما نيز به شدت گاززدايي شد و در عرض چند دقيقه، فوراني پلينيايي روي داد اين فوران تا 9 ساعت ادامه داشت و در بعدازظهر به اوج خود رسيد. وقوع بادهاي شديد، خاکستر و گازهاي ناشي از فوران را با ميانگين سرعت 100 کيلومتر در ساعت براي 1000 کيلومتر، اول به سمت شرق و بر فراز ايالت واشنگتن آورد و تقريباً سه ساعت و ربع پس از شروع فوران، خاکسترهاي آتشفشاني شروع به ريزش بر روي اسپوکن کرد که در 400 کيلومتري از کوه سنت هلن قرار داشت. در اين فوران 57 نفر کشته شدند. با وجود اين اگر اين فوران به جاي يکشنبه تعطيل، يک روز ديرتر رخ مي داد که چوب بُرها سر کار بودند بر شمار کشته شدگان آن تا حد زيادي افزوده مي شد.

درباره‌ی nevisandeh1

همچنین ببینید

دعای هشتمین روز از ماه مبارک رمضان

دعای هشتمین روز از ماه مبارک رمضان به شرح زیر است: **بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ‏** …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تصویر امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.