دام‌های حاشیه هامون تا شعاع ۳ کیلومتری علیه تب برفکی واکسینه می‌شود

مدیر کل دامپزشکی سیستان و بلوچستان گفت: در فاز نخست سراسری واکسیناسیون تب برفکی ۵۹۰ هزار رأس دام علیه بیماری تب برفکی در سیستان و بلوچستان واکسینه شوند.

photo820175377731266757سیدمهدی حسینی امروز در حاشیه بررسی وضعیت بهداشتی دامداری‌های منطقه سیستان اظهار داشت: در ادامه بارندگی‌های مناسب سال جاری در حوزه آبریز رودخانه هیرمند، مراتع حاشیه دریاچه هامون نسبت به سالهای گذشته از وضعیت مناسب تری برخوردار است و جمعیت قابل توجهی از دامهای عشایر در این مناطق متمرکز شده‌اند.

مدیرکل دامپزشکی سیستان و بلوچستان گفت: با توجه به احتمال سیلابی شدن رودخانه هیرمند قبلاً مراقبت از بیماریهای شاربن، شاربن علامتی، لپتوسپیروز، تب برفکی و… در دستور کار دامپزشکی قرار گرفته تا اینکه در اواخر فروردین، اولین مورد دام مشکوک به بیماری تب برفکی نمونه گیری مرضی صورت گرفت.

وی افزود: به‌دنبال رخداد بیماری تا شعاع 3 کیلومتری دام ها حاشیه مراتع دریاچه هامون مورد واکسیناسیون تب برفکی قرار گرفته‌اند و در مورد شاربن علامتی نیز پیرو مراقبتهای صورت گرفته در منطقه تاکنون یک مورد تأیید بالینی شده که واکسیناسیون دامهای منطقه با همکاری بخش خصوصی شهرستان در حال انجام است.

حسینی تصریح کرد: خوشبختانه واکسیناسیون دامهای حساس منطقه انجام پذیرفته و هماهنگی لازم با ادارات مربوطه نظیر  فرمانداری، جهاد کشاورزی و اداره امور عشایری و … جهت هدایت دامداران به دامپزشکی برای دریافت خدمات بهداشتی صورت پذیرفته است.

وی افزود: فاز اول سراسری واکسیناسیون تب برفکی از اول خرداد ماه سال جاری به‌مدت 30 روز کاری در استان انجام می‌شود و پیش‌بینی می‌شود در این فاز 90 هزار رأس دام سنگین و 500 هر رأس دام سبک بر علیه بیماری تب برفکی واکسینه شوند.

حسینی در ادامه با حضور در جمع دامداران ضمن بررسی مشکلات آنها، از تلاش دامداران در ادامه مسیر تولید محصولات بومی در شرایط خشکسالی های اخیر و وضعیت اقلیمی سخت، قدردانی نمود و در پایان برخی از دامداران به بیان مشکلات خود پرداختند.

درباره‌ی مدیر

همچنین ببینید

اولتیماتوم فرماندار هامون به روسای ادارات این شهرستان جهت پیگیری جدی مصوبات سفر وزیر کشور به هامون

جلسه شورای اداری شهرستان به ریاست  مهندس علیرضا کیخا فرماندار هامون و حضور ائمه جمعه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تصویر امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.