رمانی براساس قسم زن طلاق در سیستان و بلوچستان

به گزارش خبرسیستان به نقل ازفارس، جلیل سامان کارگردان سینما و تلویزیون از انتشار رمان «وقت بودن» توسط انتشارات کتابستان معرفت خبر داد و گفت: ماجرای نگارش این رمان باز می‌گردد به زمانی که در سیستان و بلوچستان یک کار سینمایی را دستیاری می‌کردم و با سنت «زن طلاق» آشنا شدم. این سنت را بومی‌ها هم دوست نداشتند. بر مبنای این سنت اگر کسی قسم «زن طلاق» را که قسم سنگینی است، بر زبان بیاورد و نتواند آن کار را انجام بدهد، باید زنش را طلاق بدهد. البته این مسئله در میان اهل تسنن ریشه مذهبی هم دارد، اما این قسم در هنگام خشم، بیان می‌شود و به یک معضل اجتماعی تبدیل شده و بسیاری از خانواده‌ها با آن درگیر بودند.

کارگردان سریال «ارمغان تاریکی» می‌گوید: آشنایی با این معضل، انگیزه ساخت یک فیلم سینمایی با نام «وقت بودن» را در من به وجود آورد. فیلم «وقت بودن» در جشن خانه سینما جایزه بهترین فیلمنامه و در جشنواره فجر همان سال سه جایزه را به خود اختصاص داد؛ با وجود این هنوز هم امکان اکران عمومی را پیدا نکرده است. این محدودیت سبب شد که در سال‌ 87 یا 88 دست به نگارش رمانی بر اساس فیلمنامه «وقت بودن» بزنم. نوشتن این رمان با توجه به ذهنیتی که در باره فیلمنامه آن داشتم، سه ماه زمان برد.

کارگردان سریال «پروانه» درباره انتشار رمان «وقت بودن» ‌افزود: من از طریق یک دوست با انتشارات کتابستان معرفت آشنا شدم و اثر را به آنها ارائه کردم. پس از مدتی آنان برای چاپ این رمان اظهار تمایل کردند. من چندان پیگیر انتشار آثارم نیستم، ولی به لطف پیگیری دوستان، انتشاراین اثر میسر گردید.

سامان به پیشینه خود در نوشتن اشاره کرد و گفت: این اولین رمان منتشر شده من است، اما رمان منتشر نشده دیگری نیز دارم. مجموعه سه نمایشنامه من نیز پیش از این چاپ شده‌اند. در واقع وقت من بیش از تصویر، با نوشتن سپری می‌شود، از این روی آثار نوشتاری من بیش از آثار تصویری است؛ زیرا تولید یک کار تصویری، کاری گروهی و بسیار دشوارتر از نوشتن است. هرچند نوشتن از نظر اقتصادی به صرفه نیست، ولی برای من انگیزه دلی دارد. وقتی هم کاری برای دل باشد، لذت‌بخش است و هنگامی که انگیزه اجتماعی در کنار آن قرار می‌گیرد، این لذت بیشتر هم می‌شود.

این کارگردان سینما و تلویزیون با اشاره به محتوای رمان «وقت بودن» گفت: هنگامی که فیلمی با محوریت «زن طلاق» را می‌ساختم، با یکی از روحانیون اهل تسنن منطقه هم صحبت کردم و از ایشان پرسیدم: «شما مشکلی با ساخت این فیلم ندارید؟» ایشان بسیار استقبال کرد و گفت: «ما مخالف این رسم غلط هستیم، چون مردم در هنگام بروز خشم، با این قسم در واقع خانواده‌های خود را نابود می‌کنند.» سعی کردم چندان به وجه دینی مسئله نپردازم، هر چند در رمان دستم بازتر بود و با ممیزی کمتری آن را نوشتم. این رمان با نگاهی کاملا تصویری در حدود 200 صفحه نوشته و توسط انتشارات کتابستان معرفت منتشر شده است.

درباره‌ی مدیر

همچنین ببینید

اولتیماتوم فرماندار هامون به روسای ادارات این شهرستان جهت پیگیری جدی مصوبات سفر وزیر کشور به هامون

جلسه شورای اداری شهرستان به ریاست  مهندس علیرضا کیخا فرماندار هامون و حضور ائمه جمعه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تصویر امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.