رمزگشایی از توسعه نیافتن چابهار

یک دهه از طرح موضوع توسعه بندر چابهار ایران توسط هند می‌گذشت که در نهایت ۱۷ اردیبهشت ماه امسال این خبر منتشرشد” ایران و هند قرارداد توسعه بندر چابهار را امضا کردند!”
با این اتفاق هند به راحتی به افغانستان متصل می‌شد و همین امر اهمیت توسعه چابهار برای مهاراجه ها را چند برابر می‌کرد. پس از آن نیز تحلیل های جهانی در خصوص این رویداد آغاز شد تا جاییکه برخی از تحلیلگران بازار از نداشتن مخالفت جدی آمریکا با این اتفاق گفتند. در نهایت نیز با مشارکت افغانها برای همکاری با هندی‌ها و توسعه زودهنگام این منطقه خبرسازتر شد.
اما شش ماه از امضای این قرارداد می‌گذرد اما خبری از اجرای تعهد نانوشته نیست. اینکه مسوولان چرا پیگیر اجرایی شدن این قرارداد نمی‌شوند و پشت پرده چیست مساله ای است که باید مدیران مسوول به آن پاسخ دهند.
در حال حاضر آنطور که از شواهد در بندر چابهار پیداست هیچگونه تحرکی برای توسعه این بندر صورت نگرفته است.
دراین بین برخی از سرمایه گذاران داخلی با خوشبین شدن نسبت به توسعه این بندر فعالیت های خود را برای احداث پتروشیمی و کارخانه های صنعتی در این منطقه آغاز کرده اند که اکثر این فعالان اقتصادی با بهره گیری از دورنمای توسعه این بندر چنین تصمیمی را اتخاذ کرده اند. شاید برای این باشد که رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران نیز نسبت به اجرایی شدن این تعهد هندیها ابراز نگرانی کرده است.
غلامحسین شافعی یکشنبه در دیدار سوراب کومار، سفیر هند در تهران  تاکید کرد روابط ایران و هندوستان راهبردی است و انتظار می رود این کشور در اجرای توافق‎های انجام شده برای توسعه بندر چابهار (استان سیستان و بلوچستان) تسریع کند و نقش بخش‌خصوصی در انجام طرح‌های توسعه‌ای این بندر پررنگ‌تر شود.
دراین بین یکی از کشورهایی که نسبت به امضای این قرارداد خوشبین نبوده و همواره توسعه چابهار را برای منافع اقنصادی خود یک خطر میدانسته چینیها بوده اند که البته اگرچه مخالفتی صریح با این موضوع نکرده اند اما لحن اظهاراتش گواه این نکته بوده است. بنابراین به نظرمیرسد بیش ازه ر کشور دیگری این چینیها هستند که نسبت به سرانجام نرسیدن این قرارداد بی میل نیستند.
پس از بسته شدن قرارداد ۵۰۰ میلیون دلاری توسعه بندر چابهار بین ایران و هند، چین که بندر گوآدار پاکستان را در دست داشت اعلام کرد چابهار نمی تواند رقیب گوآدار باشد.
این کشور پس از این قرارداد موضعی کاملا محتاطانه را در پیش گرفت و سعی کرد نسبت به این مسئله حداقل در ظاهر موضع متقابل نداشته باشد.
در گزارشی که در روزنامه دولتی گلوبال تایمز چین در خردادماه امسال منتشر شد، آمده است اگر چه دهلی نو در قرار داد چابهار سعی دارد تا اهداف اقتصادی از جمله تسهیل مبادلات تجاری بین کریدورهای شمال جنوب و همچنین استخراج مواد معدنی را پررنگ جلوه دهد اهداف ژئواستراتژیک و جاه طلبانه این کشور بسیار مشهود است.
در ادامه این گزارش آمده است که قرار ۵۰۰ میلیون دلاری توسعه بندر چابهار پر زرق و برق و ناکارآمد بوده و محکوم به شکست است.
این در حالی است که پیشتر چین اعلام کرده بود که دو بندر چابهار و گوآدار به دلیل تفاوت های موجود نمی‌توانند رقیب هم در منطقه محسوب شوند.
از سوی دیگر چینی ها پیشتر سعی داشتند تا با تکیه بر دلایلی نظیر فاصله بیشتر بندر چابهار نسبت به گوآدار به بازارهای بین المللی و یا اینکه بندر گوآدار در آبهای عمیق واقع شده است بندر گوآدار را نسبت به چابهار دست بالا نشان دهند.
بنابراین به نظر می‌رسد توسعه بندر چابهار مخالفان زیادی دارد. هرچند که آمریکاییها مخالفتی با این قرارداد نکرده اند اما موافقت خود را نیز اعلام نکرده اند. ازسویی دیگر چین از هر وسیله ای برای اجرایی نشدن این قرارداد بهره می‌برد بنابراین در چنین شرایطی بی توجهی مسوولان به اجرایی شدن هر چه زودتر این قرارداد با ابهاماتی روبروست. درحال حاضر درمیان کارشناسان وفعالان اقتصادی کشور این سوء ظن پیدا شده که شاید دست‌هایی پنهان مانع اجرای این قرارداد می‌شوند؟

درباره‌ی مدیر

همچنین ببینید

اولتیماتوم فرماندار هامون به روسای ادارات این شهرستان جهت پیگیری جدی مصوبات سفر وزیر کشور به هامون

جلسه شورای اداری شهرستان به ریاست  مهندس علیرضا کیخا فرماندار هامون و حضور ائمه جمعه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تصویر امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.