غلظت آلودگی هوای سیستان به ۹ برابر حد مجاز رسید

 

غلظت آلودگی هوای شهرهای شمالی این استان صبح روز چهارشنبه با افزایش سرعت وزش باد و گرد و خاک به ۹ برابر حد مجاز رسیده است.

خسرو افسریمدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان اظهار کرد: این میزان غلظت آلودگی هوا در شهرستان های زابل، هیرمند، زهک، هامون و نیمروز رخ داده است.
وی با بیان اینکه استاندارد جهانی ریزگردها در هر مترمکعب هوا 150 میکروگرم تعیین شده، اظهار داشت: بر اساس آمار و اندازه گیری کارشناسان محیط زیست غلظت ذرات معلق در هوای شهرستان های شمال سیستان و بلوچستان بویژه شهرستان مرزی هیرمند تا صبح امروز به هزار و 387 میکروگرم بر مترمکعب رسیده است.
وی گفت: با توجه به ادامه شدت وزش باد تا اواسط هفته آینده در منطقه سیستان، آلودگی هوا در شمال سیستان و بلوچستان رو به افزایش است و از این نظر وضعیت بحرانی بر شهرهای این منطقه حاکم خواهد شد.
مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان افزود: آخرین وضعیت غلظت ذرات معلق در هوای منطقه سیستان برای برنامه ریزی های لازم به مدیریت ستاد بحران استان گزارش شده است.
وی به مردم شهرستان های شمالی سیستان و بلوچستان توصیه کرد: با توجه به ناسالم بودن هوای منطقه تا آنجایی که می توانند فقط برای انجام کارهای ضروری آن هم با زدن ماسک و استفاده از وسایل نقلیه عمومی از منزل خارج شوند.
افسری اظهار داشت: بسته نگه داشتن محیط مسکونی و کار تا حدودی می تواند از ورود ذرات معلق هوا به ریه افراد و ایجاد مشکلات تنفسی جلوگیری کند.
وی گفت: افزایش ذرات معلق در هوا علاوه بر ایجاد برخی سموم باعث کاهش دید و اثرات نامطلوب بر تمامی اکوسیستم، کاهش و توقف رشد گیاهان و مشکلات تنفسی در انسان و حیوان می شود.
مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان گفت: استمرار پدیده خشکسالی، حرکت شن های روان و خشک شدن دریاچه هامون از مهم ترین علل افزایش ریزگردها در جنوب شرق ایران است.
وی اظهار داشت: جریان سازی آب به سمت تالاب هامون، اجرای طرح های بیابانزدایی مانند نهالکاری، توسعه فضای سبز، احداث کمربند سبز در اطراف شهرها و مالچ پاشی نقش مهمی در کاهش اثرات تخریبی ریزگردها دارد.

درباره‌ی مدیر

همچنین ببینید

اولتیماتوم فرماندار هامون به روسای ادارات این شهرستان جهت پیگیری جدی مصوبات سفر وزیر کشور به هامون

جلسه شورای اداری شهرستان به ریاست  مهندس علیرضا کیخا فرماندار هامون و حضور ائمه جمعه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تصویر امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.