مشروح سخنرانی ريیس جمهور در جمع مردم سیستان

 

به گزارش خبرسیستان به نقل از خبرآنلاین/ روحانی با اشاره به اینکه ما خواستار یک منطقه امن، قدرتمند و آباد هستیم گفت: ما در رقابت بادیگر همسایگان برای توسعه نبوده ، بلکه در همکاری با آنها هستیم. ما علاقه مندیم با همه کشورهای منطقه رابطه صمیمانه داشته باشیم.

حجت السلام حسن روحانی روز شنبه در سفر به سیستان و بلوچستان با حضور در ورزشگاه شهید حسینی طباطبایی زابل در جمع مردم این شهرستان اظهار داشت: نخستین سفر استانی خود را به استانی اختصاص دادم که مردم آن بیشترین مشارکت را در انتخابات داشته اند.

وی گفت: بسیار خوشحالم و خداوند را شکرگزارم که امروز توفیق یافتم تا مهمان مردم سرافراز و دلاور سیستان و بلوچستان و زابل باشم. مردم این استان در تاریخ انقلاب اسلامی بار مسئولیت سنگین حراست از ایران عزیز و مرزهای شرقی کشور را بر عهده داشته اند.

اهم اظهارات ریاست جمهوری را به نقل از خبرگزاری ها در ادامه می خوانید؛

*حالا اگر برخی کشورها در درون خود جنگ شاهزادگان دارند یا سه سال است همسایه خود را بمباران می کنند و شکست می خورند و اگر سالها به داعش کمک کرده اند وشکست خورده‌اند تقصیر ما نیست . ما خواهان دوستی با همه کشورهای منطقه هستیم. من به شما مردم سیستان و بلوچستان می گویم امروز رابطه ما با کشورهای افغانستان، پاکستان و عمان که جزو همسایگان این استان محسوب می شوند، از هر زمان دیگری بهتر است.

*امروز ما خوشحالیم که ملت‌های منطقه در کنار ارتش‌های خودشان و کمک کشورهای دیگر توانستند بر تروریسم فائق شوند، نقشه شومی که آمریکا و اسرائیل برای این کشور کشیده بودند برملا کردند. بنا ‌نبود داعش ظرف چند سال از بین برود،‌ بنا بود که منطقه را با داعش و تروریست نابود کنند. آن‌ها می‌خواستند تروریسم و اهداف خود در آسیا و جهان اسلام توسعه دهد و اسلام را بین ببرند و اسرائیل را در منطقه جا بیاندازند. اما مردم بیدار و هوشیار ما توانستند این توطئه‌ها را خنثی کنند.

*امروز ما خوشحالیم که پایگاه داعش در منطقه از بین رفته است. عشق ما پیامبر، خاندان رسالتش و کتاب ما قرآن مجید است ما یک قبله، کتاب، پیامبر، حج، عید فطر و مبعث داریم ما یک اخلاق داریم و آن اخلاق محمدی است ما همه از شیعه و سنی عاشق خاندان رسالت هستیم و دست به دست هم می‌دهیم و ما همواره یار و یاور همه مسلمانان هستیم.

*در این ایام در یمن، عراق، سوریه و آفریقا بین اقوام و گروه‌ها اختلاف می‌بینیم ما مشاهده کردیم مردم دلاور ایران از شیعه و سنی در کنار یکدیگر در مقابل تروریسم‌ها متحد هستند. تروریست‌ها در همه شهرها و کشورهای این منطقه رخنه کرده‌اند جز ایران عزیز. آن هم به دلیل ایمان مردم و اسلام معتدلی که در کنار اسلام متعادل قرار دارد. در سرزمین ما هیچ‌گاه برای تروریست‌ها فرصتی ایجاد نشد.

*اینجا سرزمینی است که حتی اسطوره های تاریخی ما به نام این سرزمین در تاریخ جای گرفته اند. سرزمینی که در واقع حامل پیام ایران و اسلام به شبه قاره هند بود و از دریاچه هامون مرز ایران بزرگ و شبه قاره هند یاد می شد.

*مردم همین دیار بودند که قند پارسی را به بنگاله بردند و مردم همین سرزمین بودند که فرهنگ عظیم اسلام را به شبه قاره هند و شرق جهان بردند. گرچه به ظاهر سیستان و بلوچستان دارای تنوع مذهبی و قومی است اما در واقع تمام مذاهب از یک درخت به نام اسلام و قرآن سرچشمه می گیرند.

*همه اقوام ایرانی از ایرانیت سرچشمه می گیرند و افتخار همه ما این است که ایرانی و مسلمان هستیم. سیستان و بلوچستان سرزمین بزرگان، شهیدان و علمایی همچون آیت الله سیستانی است. امروز در جایگاهی زندگی می کنیم که افتخار ماست که وحدت خود را حفظ کردیم و سیستان و بلوچستان علاوه بر وحدت خود، مرزبانی ایران اسلامی در طول تاریخ را بر عهده داشته است.

*شما در دفاع مقدس و حتی در زلزله غرب کشور هم حضور یافتید و از مردم کرمانشاه حمایت کردید که این وحدت مردم در حوادثی که رخ می دهد نشاندهنده این است که ایران با موفقیت می تواند از حوادث مختلف عبور کند. مردم ایران در سراسر کشور وحدت و ایمان خود را به خوبی حفظ کردند و اینکه تروریست ها در همه جا جز ایران نفوذ کردند به دلیل وحدت و ایمان مردم به اسلام و محبت اهل بیت(ع) بوده است.

*سیستان، سرزمین بزرگان، علمایی همچون آیت الله سیستانی است که امروز به عنوان ملجا شیعه و سنی و کرد در سرزمین عراق است. آن روز که اهل سنت نیاز به حمایت دارند از نجف سخن می‌گویند آن روز که جان کردهای شمال عراق در خطر است، از آن دیار سخن می‌گوید و آن روز که داعش استقلال مردم عراق را تهدید می‌کند به فرمان او مردم در برابر داعش قیام می کنند. آیت‌الله سیستانی گرچه زاده مشهد است، نسل او از این دیار است.

*شهیدان بزرگوار ما از این دیار بودند ایام به نام رسول گرامی اسلامی پیامبر اسلام حضرت محمد مصطفی(ص) و امام صادق(ع) است. پیامبری که هرچه فخر و شرف ما مسلمانان داریم و هر چه جهان بشریت از علم و دانش دارد در سایه دین متعالی و پیام رسای او است که اشرف مخلوقات است. همه ما برابر عظمت او تسلیم هستم. امروز این عظمت و نام پیامبر و اسلام بیشتر از هر زمان دیگر می‌تواند راهنمای انسان‌ها به سوی سعادت باشد.

*ما امروز در جایگاهی زندگی می‌کنیم که افتخارمان این است که وحدت خود را حفظ کرده‌ایم. سیستان بزرگ از مرزها، امنیت، آرامش و فرهنگ ایران اسلامی دفاع کرد. شما در انقلاب اسلامی، دفاع مقدس حتی در زلزله اخیر غرب کشور حضور یافتید و به مردم کرمانشاه کمک کردید مردمی که دلشان مالامال از عشق ایران اسلامی است. حوادثی که رخ می‌دهد به ما نشان می‌دهد که مردم ما با همدلی در کنار یکدیگر هستند.

*اگر بعضی از کشورهای منطقه با ما فاصله گرفته‌اند تقصیر خود آنها است ما خواهان این فاصله نبوده ایم ما نمی خواهیم بین ایران و کشورها منطقه فاصله باشد نمی خواهیم بین ایران و دنیای عرب فاصله بیفتد.

روحانی ادامه داد: من به خاطر وحدت و برادری‌تان به شما مردم درود می فرستم. همه مذاهب از اسلام، قران و پیامبر ریشه می گیرد. همه اقوام از ایران و ایرانیت سرچشمه می گیرد وافتخار همه ما این است که ایرانی و مسلمان هستیم. سیستان و بلوچستان سرزمین بزرگان، علما و شهدای بزرگ است. اینجا سرزمین آیت الله سیستانی است که ملجاء شیعه و سنی و کرد است و از شیعیان، اهل سنت و کردهای عراق هرگاه که به کمک نیاز داشتند، کمک کرده است.

*سرزمین سیستان و بلوچستان سرزمین پهلوانان و دلاوران است، سرزمینی که توسعه شرق کشور ایران از اینجا آغاز خواهد شد، دولت یازدهم همه تلاشش این بود که کمبودهای تاریخی سیستان و بلوچستان را جبران کنند. مقدار بودجه عمرانی دولت یازدهم برای سیستان و بلوچستان دوبرابر چهار سال قبل است.این نشان می‌دهد که همه توان‌مان را برای توسعه استان سیستان و بلوچستان به کار گرفتیم البته نیاز استان بیش از اینها است و تلاش‌های زیادی برای آن انجام گیرد.

*در جلسه وزرا برای طرح‌هایی که در دولت دوازدهم در نظر داریم مقرر شد برای این استان ۲۴ طرح و پروژه مهم به ارزش ۱۳۰۸ میلیارد تومان اختصاص یابد و اولین سفر استانی خود را از سیستان و بلوچستان آغاز کردم. استانی که در مشارکت مردم در انتخابات ریاست جمهوری ۹۶ در سطح بالایی قرار داشت و مردم با حضور خود دین‌شان را نسبت به انقلاب، اسلام، ایران به خوبی ادا کردند.

*قول من به مردم زابل این بود که بتوانیم ۴۶ هزار هکتار زمین با کشاورزی مدرن آباد کنیم و در اختیار مردم بگذاریم، از این ۴۶ هزار هکتار ۱۰ هزار هکتار از نظر کارهای زیربنایی آماده است و از لحاظ برق‌رسانی در این ایام ۱۵۰۰ هکتار برق‌رسانی می‌شود و کار آغاز شده که امیدواریم تا پایان سال جاری ۱۰ هزار هکتار زمین فعال و بقیه در سال ۹۷ فعال شود و در اوایل سال ۹۸ بتوانیم از تمام ۴۶ هزار هکتاری که قول داده شده بهره‌مند شویم و تحول بزرگی به حول و قوه الهی آغاز شود.خوشحالم که این قول در حال اجرا و بسیاری نسبت به آن تلاش شده و بخشی اجرا و مابقی عملیاتی می‌شود.

*می‌دانم که ایجاد منطقه آزاد سیستان یک تحول تجاری در این سرزمین به وجود می‌آورد بنابراین لایحه منطقه آزاد از جمله منطقه آزاد سیستان و بلوچستان را در سال ۹۵ به مجلس شورای اسلامی تقدیم کردیم و امیدواریم که مجلس در سال جاری منطقه آزاد سیستان را به تصویب برساند.

*وظیفه داشتیم به این خواست شما عمل کنیم و عمل کردیم و لایحه مربوطه را به مجلس ارائه دادیم و بی‌تردید همه نمایندگان شورای اسلامی برای آن اهمیت قائل هستند.

*در زمینه ساماندهی بازارچه‌های مرزی هم به وزیر کشور تاکید می‌کنم همه توان‌شان را برای این منظور به کار گیرند.

*در سال ۹۳ وقتی به زاهدان آمدم به مردم قول دادم که لوله گاز را در دولت یازدهم به زاهدان خواهیم رساند و مشعل آن را روشن خواهیم کرد. برخی از این وعده تعجب کردند و گفتند کار سختی است و امکان دارد اجرایی نشود. اما وقتی در دولت یازدهم به زاهدان آمدم و مشعل گاز روشن شد، معلوم بود که دل مردم بخاطر این کار بزرگ روشن شده است.

*به بانک مرکزی و بانک‌ها دستور داده‌ام که هر خانه‌ای که در زاهدان لوله کشی کند ۲ میلیون به او وام دهند تا این کار سرعت بگیرد. ان شالله همه کسانی که گاز به درب آنها رسیده با گرفتن این وام، گاز را به خانه خود ببرند.

*لوله کشی از زاهدان به زابل به زودی آغاز خواهد شد. لوله گازی که در نظر گرفتیم بیش از آنچه که نیاز مردم باشد و برای صنایع نیز هم بکار خواهد رفت. اما به طور موقت از مهر ماه سال آینده گاز به زابل خواهد رسید. همزمان با لوله کشی ما از طریق سی ان جی گاز را به زابل خواهیم رساند و انشالله مردم از آن بهره مند خواهد شد. از استاندار می‌خواهم قدم به قدم کار را دنبال کند و اگر مشکلی به وجود آمد مستقیم با من در ارتباط باشد تا این وعده عملیاتی شود.

*بزرگترین بندر تجاری ما در آینده در ایران، بندر چابهار خواهد بود، تنها بندر اقیانوسی ما بندر چابهار است. بندر چابهار باید سیستان را به آسیای مرکزی و افغانستان متصل کند. خوشحال هستیم که اولین محموله گندم از طریق بندر چابهار به دست مردم افغانستان رسیده و این طرح ادامه خواهید یافت.

*فاز اول بندر شهید بهشتی چابهار فردا افتتاح خواهد شد، افتتاح این بندر توسعه‌ای برای کل استان سیستان و بلوچستان خواهد بود. آنچه که فردا افتتاح می شود ظرفیت ۸ و نیم میلیون تن است که البته فازهای بعدی آن ادامه خواهد یافت.

*از دیگر برنامه‌های دولت این است که از طریق راه‌آهن، چابهار را به زاهدان و از زاهدان در آینده به بیرجند و مشهد متصل کند. این کار شروع شده منتهی برای اجرای راه آهن چابهار به زهدان ۴ هزار میلیارد تومان نیاز است که این کار را آغاز کردیم که ان شالله با سرمایه داخلی یا خارجی تکمیل خواهیم کرد.

*{اشاره به اهمیت بحث تامین آب در منطقه} به دنبال استفاده کامل از قرارداد با افغانستان برای استفاده از رود هیرمند و حق آبه هامون از کشور افغانستان هستیم. امروز با دولت افغانستان رابطه برادرانه داریم و در تمام ملاقات برای آنکه یک قرارداد بلند مدت جامع میان ایران و افغانستان بسته شود این موضوع را نیز پیگیری می‌کنیم.

* دولت تمام تلاش خود را کار خواهد کرد تا مردم از آنچه حق آنها است استفاده کنند. سرزمین سیستان و بلوچستان مرزی میان ایران و افغانستان و پاکستان و در جنوب با عمان است. تلاش ما این است که رابطه‌مان با این سه کشور از همیشه بهتر باشد و در حال حاضر نیز رابطه ما با افغانستان، عمان و پاکستان از هر زمان دیگری بهتر است.

درباره‌ی مدیر

همچنین ببینید

اولتیماتوم فرماندار هامون به روسای ادارات این شهرستان جهت پیگیری جدی مصوبات سفر وزیر کشور به هامون

جلسه شورای اداری شهرستان به ریاست  مهندس علیرضا کیخا فرماندار هامون و حضور ائمه جمعه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تصویر امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.