گلخانه داران سيستاني: بخشودگی سود بانکی و تعلق یارانه مهمترین در خواست ما از مسئولین است

7688t.jpg
گلخانه داران ارتفاع بلند منطقه سیستان در شهرستان زابل با بیان این نکته که تاکنون علیرغم پیگیریهای متعدد در مورد تخریب سازه ی گلخانه ای شان و همینطور از بین رفتن محصولات زیر کشت به جهت وجود طوفانهای شدید منطقه سیستان هیچ گونه نتیجه ای نگرفته اند خواستار توجه بیشتر مسئولین به این قشر آسیب دیده و زحمت کش منطقه شدند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) در این رابطه یکی از گلخانه داران گفت: طی سالهای گذشته در دشت سیستان تعداد زیادی از بهره برداران بخش کشاورزی بنا به توصیه مسئولین جهادکشاورزی بدلیل خشکسالیهای متمادی و لزوم استفاده بهینه از منابع آب وکشت محصول در محیطهای کنترل شده نسبت به احداث واحدهای گلخانه ای با ارتفاع بلند با استفاده از تسهیلات بنگاههای زود بازده اقدام کردیم که متأسفانه بدلیل عدم کار کارشناسی شده توسط کارشناسان جهادکشاورزی درخصوص اقلیم منطقه براثر وزش طوفانهای شدید هم محصولات و هم سازه ی گلخانه باعث بروز خسارات بسیار زیادی به ما گردیده است.

انباشت مطالبات بانکی و ناتوانی در باز پرداخت باعث شده تا دارائیهای ما در معرض مصادره بانک قرار گیرد

محمد محمودی درگفت و گو با (ایسنا) منطقه اظهار داشت: ما علیرغم پیگیریهای فراوان و مکاتبات انجام شده، تاکنون هیچگونه نتیجه ای نگرفته ایم و واحدهای گلخانه ای ما عملاً غیر فعال گردیده و با توجه به اینکه از اهداف اصلی احداث گلخانه ها ایجاد اشتغال پایداربوده ولی متأسفانه نه تنها تخریب و آسیب دیدگی سازه ها باعث بیکاری کارگران شده بلکه موجب گردیده تا ضررهای بسیارزیادی به گلخانه داران وارد آید به گونه ای که انباشت مطالبات بانکی و ناتوانی در بازپرداخت اقساط تسهیلات باعث شده تا اموال و دارائیهای ما نیز در معرض ضبط و مصادره توسط بانکهای عامل قرارگیرد.

وی ادامه داد: در بخش تسهیلات اعطایی باتوجه به خسارتهای مکرر هیچکدام از گلخانه داران قادر به پرداخت تسهیلات بانکی بانرخ سود 12 و 16 درصد در مدت پنج سال نبوده و انباشت بدهی های معوقه در برخی از موارد منجر به صدور اجرائیه به منظور ضبط وثیقه های موجود توسط بانکهای عامل گردیده که خود این موارد مشکلات فراوانی را برای ما بوجود آورده است.

وی اضافه کرد: تقاضای ما گلخانه داران آسیب دیده از طوفانهای منطقه سیستان از مسئولین دلسوز نظام، بخشودگی سود و همچنین سودهای پس از سر رسید و معوقات بانکی می باشد.

این گلخانه دار افزود: در شرایط سخت جوی و وزش بادها و طوفانهای بسیار شدید که سرعت آن به بیش از 100 کیلومتر هم می رسد وحتی شعاع دید را تا کمتر از10 متر هم کاهش می دهد، آیا گلخانه ها با ارتفاع بلند طرحی توجیه پذیر برای این منطقه به شمار می روند؟ آیا کارشناسانی که این طرح را برای منطقه سیستان توجیه پذیر می دانسته اند خودشان به عنوان پایلوت طرحی از این گلخانه ها را در منطقه سیستان در جایی که در معرض بادهای مستقیم و طوفانها قرار دارد اجرا نموده اند؟ ضررهای طوفانهای شدید و تخریب سازه و محصولاتمان ناشی از عدم کار کارشناسی شده است.

وی گفت: یکی از راههایی که می شود از صدمات ناشی از طوفانها به گلخانه ها جلوگیری کرد استفاده از ورق های پلی کربنات برای پوشش سقف و جداره ها می باشد که دارای مقاومت زیادی بوده و در برابر وزش طوفانها نیز مقاوم می باشد اما چون این ورقها بسیار گران بوده و برای ما با توجه به اینکه دیگر توان خرید این ورقها را نداریم مقرون به صرفه نیست، از دولتمردان تقاضا داریم تا راهکاری برای بهره مندی گلخانه داران سیستانی از این ورقها در نظر بگیرند چراکه واقعاً توان هزینه کردن را هیچ کدام از گلخانه داران ندارند و تقاضای ما از دولتمردان نظام این است که به فکر ما آسیب دیدگان از طوفانها باشند.

یکی دیگر ازگلخانه داران افزود: ارتفاع بلند گلخانه در منطقه سیستان به هیچ وجه مقرون به صرفه نیست و جواب نمی دهد و این موضوع باعث گردیده تا ما به شدت از لحاظ مالی آسیب ببینیم و هیچ کسی هم پاسخگوی مانیست.

درویش زاده افزود: با یک چنین شرایط بد جوی که همه مسئولین منطقه سیستان با آن آشنایی کامل دارند گلخانه داران سیستانی به کشاورزی مشغول اند ولی زمانی که سرعت وزش طوفانها در منطقه زیاد است و به ما اجازه پلاستیک کشی را نمی دهد ما باید چه کاری بکنیم؟ وقتی نتوانیم پلاستیک کشی کنیم، پس کشت محصول را نیز نمی توانیم انجام دهیم و وقتی محصولی نتوانیم بکاریم باید چگونه اقساط وام را بدهیم. در چنین شرایطی می طلبد که مسئولین منطقه به درد دل ما گوش بدهند و درد دل ما را به مسئولین کشوری برسانند.

بخشودگی سود بانکی و معوقات، تعلق یارانه به گلخانه داران به جهت ادامه فعالیت ازمهمترین درخواستهای ما ازمسئولین است

این کشاورز گلخانه دار گفت: توان ما گلخانه داران به جهت آسیب دیدگی بسیار شدید ناشی از طوفانهای با سرعت بالا در این منطقه، از دست رفته و دیگر نمی توانیم هزینه ای را صرف برپانگهداشتن گلخانه ها در این منطقه انجام بدهیم چراکه هروقت هزینه ای می کنیم طوفانهای سنگین باعث از بین رفتن پوشش پلاستیکی سقف گلخانه ها و نهایتاً از بین رفتن محصولاتمان می شود، با چنین وضعیتی اقساط وام های بانکی و سود ناشی از این اقساط و… باعث شده تا مشکلات عدیده ای برای ما و خانواده های ما بوجود آید حال با چنین شرایطی با وجود کم آبی در منطقه نباید به فکر ما که برای ارتقای کشاورزی درمنطقه با کشتهای گلخانه ای تلاش می کنیم باشند؟

وی اضافه کرد: بخشودگی سود بانکی و معوقات، تعلق یارانه به گلخانه داران به جهت ادامه فعالیت ازمهمترین درخواستهای ما ازمسئولین است.

فرماندار زابل ویژه زابل نیز در این باره گفت: طی چندین جلسه ای که با گلخانه داران داشتیم مطالبی را عنوان کرده اند و همه مطالب مورد بررسی قرار گرفته است سازه ای که مطرح شده است سازه ارتفاع بلند بوده، اما مکان یابی گلخانه ها خوب نبوده و در مسیر تونلهای بادی منطقه قرار گرفته و برای بادهای 120 کیلومتر محاسبه نشده است همین امرباعث شده تا طوفانها به این گلخانه ها آسیب وارد سازد.

هوشنگ ناظری در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه سیستان و بلوچستان اظهار داشت: گلخانه داران از آسیب زدن بادها و طوفانهای شدید به پوشش نایلونی گلخانه ابراز ناراحتی کرده و پیشنهادی مطرح کردند که اگر از پلی کربنات استفاده شود امکان مقاومت در برابر باد افزایش خواهد یافت و ما طی جلسه ای که ما با مسئولین و کارشناسان جهاد کشاورزی داشتیم قرار شد تا با توجه به قیمت بالای آن و این مورد که آیا توجیه اقتصادی دارد و آیا باعث برگشت سرمایه خواهد شد یاخیر، مقرر شده تا روی این مورد مطالعات لازم صورت گیرد.

وی درخصوص بخشودگی اقساط وامها نیز گفت: در این مورد نیز پیگیریهایی از سوی رئیس سازمان جهادکشاورزی استان صورت گرفته و مانیزپیگیری لازم راخواهیم .

معاون استاندارسیستان و بلوچستان ادامه داد: برای مرغداریها این مشکل حل شده و طی بازدیدی که اخیراً از چند مرغداری داشتیم به حمدا… تولید بسیار خوبی داشتند. و در مورد حل مشکلات گلخانه داران سیستانی هم پیگیریهای لازم را انجام خواهیم داد.

این گلخانه داران بدلیل عدم پرداخت اقساط،درلیست سیاه بانک قرارگرفته اندتنهاراه، بخشودگی وامهاست،ماپیگیراین موضوع هستیم.

ناظری گفت: گلخانه داران ارتفاع بلند سیستانی چون نتوانسته اند اقساط خود را پرداخت نمایند در لیست سیاه بانک قرار گرفته اند و چون بدهکار بانک می باشند باید دیرکردها را پرداخت کنند تا از لیست سیاه یا بلک لیست درآورده شوند و با توجه به آسیبهایی که دیده اند هم توان پرداخت ندارند و هم تولیدی به آن صورت ندارند تا بتوانند مشکل را حل کنند و تنها راه گریز از این مشکل، بخشودگی سودها و معوقات بانکی است که ما پیگیر این موضوع هستیم.

وی در پاسخ به این سئوال که آیا ستاد حوادث غیر مترقبه جوابگوی خسارت وارده ناشی از طوفان به گلخانه داران نیست؟ گفت: ما میتوانیم آنها را در قالب بیمه های خسارتهای حوادث غیرمترقبه قرار بدهیم البته به شرط اینکه ثابت شود که درموقع طوفانهای شدید خسارت دیده باشند.

معاون استاندار و فرماندار ویژه زابل همچنین در پاسخ به این سئوال که یکی از گلخانه داران بر اساس مستنداتی که ارائه کرده و طوفان مورخ 13/12/88 باعث تخریب سازه گلخانه ای وی گردیده و ازعدم همکاری مسئولین ابراز گلایه مندی کرده است اظهار داشت: تاکنون در این خصوص مطلبی به بنده گزارش نشده و درهر صورت این موضوع قابل پیگیری می باشد.

ناظری ادامه داد: استفاده از کشتهای گلخانه ای برای منطقه سیستان با توجه به اینکه ما بحران کمبود آب داریم بدلیل اینکه از آب مصرفی کمتری استفاده میکنند الگوی خوبی برای کشاورزی در منطقه می باشد اما باید نوع سازه و مکان احداث آن کاملاً مورد بررسی قرار گیرد.

درباره‌ی nevisandeh1

همچنین ببینید

اولتیماتوم فرماندار هامون به روسای ادارات این شهرستان جهت پیگیری جدی مصوبات سفر وزیر کشور به هامون

جلسه شورای اداری شهرستان به ریاست  مهندس علیرضا کیخا فرماندار هامون و حضور ائمه جمعه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تصویر امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.