۱۰ هزار هکتار از اراضی سیستان به سیستم آبیاری مجهز می شود

به نقل از شبستان:رئیس سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان گفت: تا پایان سال ۱۰ هزار هکتار از اراضی کشاورزی سیستان به سیستم آبیاری نوین مجهز می شود.

رضا نجفی رئیس سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان با بیان این مطلب  گفت: از آنجایی که جهاد کشاورزی محور استقلال و تامین کننده نیازها و مایحتاج مردم است رسالت سنگین در اقتصاد مقاومتی دارد.

وی افزود: جهاد کشاورزی نیازهای ضروری شامل اقلام مختلف پروتئینی و ویتامین را فراهم می کند تا وابستگی به بیرون از استان نداشته باشیم و حتی اقدام به صادرات نماییم.

رئیس جهاد کشاورزی استان ادامه داد: در استان جایگاه بخش کشاورزی از لحاظ اقتصادی، تولید و اشتغال جایگاه خاصی است، جهاد کشاورزی با توجه به منویات مقام معظم رهبری در ستاد فرماندهی راهبردی اقتصاد مقاومتی، برنامه جامع و کاملی را برنامه ریزی کرده که اجرایی خواهد شد.

نجفی خاطرنشان کرد: تفاهم نامه ها دو جانبه با کشورهای افغانستان، پاکستان و کشورهای آسیای میانه منعقد شده که می تواند فرصت خوبی برای توسعه بخش کشاورزی باشد.

وی افزود: علی رغم کم آبی و خشکسالی 18 ساله خوشبختانه افزایش تولیدات کشاورزی را داریم.

رئیس جهاد کشاورزی استان به طرح آبیاری نوین 46 هزار هکتار از اراضی کشاورزی سیستان اشاره کرد و یادآور شد: طرح آبیاری نوین 46 هزار هکتار از اراضی کشاورزی سیستان در مورخ 26 فروردین سال 93 در هیات دولت به تصویب رسید و امروز در قالب این طرح 210 هزار هکتار با اعتباری بالغ بر 500 میلیون دلار انجام شده  و برای تکمیل این طرح 2 هزار و 200 میلیارد تومان اعتبار برآورد شده است.

نجفی خاطرنشان کرد: دشت سیستان در راستای طرح آبیاری نوین 46 هزار هکتار، به 16 ناحیه عمرانی تقسیم شده و 28 مشاور رتبه یک کشوری در زمینه آب و کشاورزی و 20 پیمانکار بر اجرایی شدن این طرح نظارت دارند.

وی افزود: لوله گذاری از منابع مخزنی چاه نیمه آغاز شده و  ماه مهر همزمان با آغاز کاشت اولین ناحیه عمرانی آب رسانی به اتمام می رسد.

رئیس جهاد کشاورزی استان با اعلام این مطلب که افق بهره برداری از 46 هکتار از اراضی کشاورزی سیستان به روش نوین تا پایان سال 96 می باشد،بیان داشت: در فاز اول 3 هزار هکتار با الگوی جدید آبیاری می شوند که آماده بهره برداری می باشد و تا پایان سال 10 هزار هکتار از اراضی کشاورزی سیستان به سیستم آبیاری نوین مجهز می شوند.

نجفی افق اشتغال در طرح آبیاری تحت فشار در سیستان را 140 هزار نفر اعلام کرد و گفت: هم اکنون هزار و 700 نفر مشغول به کار در این طرح هستند.

 وی افزود: با اجرایی شدن آبیاری تحت فشار در سیستان،کشاورزان با اطمینان بیشتر کشت می کنند و نیز راندمان آب 85 درصد افزایش می یابد.

درباره‌ی مدیر

همچنین ببینید

اولتیماتوم فرماندار هامون به روسای ادارات این شهرستان جهت پیگیری جدی مصوبات سفر وزیر کشور به هامون

جلسه شورای اداری شهرستان به ریاست  مهندس علیرضا کیخا فرماندار هامون و حضور ائمه جمعه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تصویر امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.